Krievijas centrālā banka ir paaugstinājusi galveno procentu likmi par 200 bāzes punktiem līdz rekordlielam 21% līmenim, lai cīnītos ar inflāciju, ko veicina militārie izdevumi.
Krievijas centrālā banka piektdien paaugstināja galveno procentu likmi par diviem procentpunktiem līdz rekordlielam līmenim – 21%, cenšoties cīnīties ar augošo inflāciju, jo valdības izdevumi militārajiem spēkiem apgrūtina ekonomikas spēju ražot preces un pakalpojumus – un palielina darba ņēmēju algas.
Centrālās bankas paziņojumā teikts, ka “iekšzemes pieprasījuma pieaugums joprojām ievērojami pārsniedz iespējas paplašināt preču un pakalpojumu piedāvājumu”. Paziņojumā teikts, ka inflācija “ievērojami pārsniedz Krievijas Bankas jūlija prognozi” un “inflācijas gaidas turpina pieaugt”. Tā paredzēja, ka decembrī varētu tikt palielinātas procentu likmes.
Krievijas tautsaimniecībā joprojām vērojama izaugsme, ko nodrošina nepārtraukti naftas eksporta ieņēmumi un valdības izdevumi precēm, t.sk. militārajām vajadzībām. Viens no rezultātiem ir inflācija, ko centrālā banka centusies apkarot ar augstākām likmēm, kas sadārdzina aizņemšanos un tēriņus par precēm, teorētiski mazinot spiedienu uz cenām.
Šī ir augstākā galvenā procentu likme Krievijā kopš tās ieviešanas 2013. gadā, kas faktiski aizstāja līdzīgu instrumentu – refinansēšanas likmi. Iepriekšējais augstākais līmenis bija 2022. gada februārī, kad centrālā banka paaugstināja likmes līdz tolaik nepieredzētajiem 20%, izmisīgi cenšoties atbalstīt rubli, reaģējot uz sankcijām, kas tika noteiktas pēc iebrukuma Ukrainā.
Krievijas ekonomikas izaugsme 2024. gada 2. ceturksnī bija 4,4%, un bezdarba līmenis bija zems – 2,4%. Rūpnīcas lielākoties darbojas ar pilnu jaudu, daudzos gadījumos ražojot militārām vajadzībām izmantojamus priekšmetus, piemēram, transportlīdzekļus un apģērbu. Citos gadījumos vietējie ražotāji aizpilda nepilnības, kas radušās pēc importa no ārvalstīm, kuru pārtrauca sankcijas vai ārvalstu uzņēmumu lēmumi pārtraukt uzņēmējdarbību Krievijā.
Valdības ieņēmumus atbalsta ekonomikas izaugsme un naftas un gāzes eksporta turpināšana, kad sankcijas nav tik stingras un Rietumvalstu valdības Krievijas naftai ir noteikušas 60 ASV dolāru cenu ierobežojumu. Ierobežojums tiek piemērots, aizliedzot Rietumu apdrošinātājiem un pārvadātājiem strādāt ar naftu, kuras cena pārsniedz šo ierobežojumu.
Taču Krievija ir spējusi izvairīties no cenu ierobežojuma, izveidojot savu tankkuģu floti bez Rietumu apdrošināšanas, un jūlijā tā ir guvusi aptuveni 17 miljardus ASV dolāru lielu peļņu no naftas.