Kurš mēnesis 2025. gadā ir izdevīgāks, lai dotos atvaļinājumā, un kāpēc

Kā tas notiek un cik daudz jūs varat ietaupīt, ja 2025. gadā dosieties atvaļinājumā īstajā laikā. Uzzināsim kopā ar ekspertiem

“Aizpildiet šī gada atvaļinājumu grafiku!” Daudzus cilvēkus šis jautājums pārsteidz: gads ir garš, kā es varu zināt, kuri mēneši būs vispiemērotākie brīvdienām. Mēs nevaram atbildēt arī uz šo jautājumu. Taču mēs zinām, kuri mēneši būs visizdevīgākie brīvdienām! Galu galā daži mēneši ir pat izdevīgāki atvaļinājumam nekā darbam. Un finansiāli zinoši darbinieki to izmanto.

Darba dienas cena

Sāksim ar galveno: algu un atvaļinājuma naudu aprēķina, izmantojot pilnīgi atšķirīgas shēmas. Algu aprēķina, ņemot vērā faktiski nostrādāto darba dienu skaitu. Savukārt atvaļinājuma nauda – pēc kalendāro dienu skaita (t. i., ņemot vērā sestdienas un svētdienas – netiek ņemtas vērā tikai tādas svētku dienas, kas nav darba dienas, piemēram, 4.maijs).

Tātad. Pieredzējuši atpūtnieki zina: jo mazāk darba dienu mēnesī, jo mazāk izdevīgs ir atvaļinājums, jo darba dienas izmaksas šādos mēnešos ir lielākas. Piemēram, decembrī un novembrī darba dienas izmaksas parasti ir visaugstākās (jo, lai aprēķinātu šīs izmaksas, mēnešalga tiek dalīta ar darba dienu skaitu. Tāpēc decembris un novembris parasti ir atvaļinājumam visneizdevīgākie mēneši,” skaidro finanšu tirgus analītikas direktore.

Aprēķins

Pieņemsim, ka jūsu mēnešalga ir 1000 EUR. 2025. gada janvārī ir 22 darba dienas. Iznāk, ka janvārī jūsu nostrādātās dienas izmaksas būs: 1000 /22 = 45,45EUR dienā.

Un jūlijā, kad ir 19 darba dienas, jūs saņemsiet: 1000 /19 = 52,63EUR dienā. Vai jūs sajutāt atšķirību par vienu dienu? Atvaļinājuma pabalsts parasti ar vienādu izpeļņu jebkurā mēnesī būs vienāds.

– Lai aptuveni aprēķinātu, cik jūs saņemsiet par vienu atvaļinājuma dienu, mēneša vidējo algu ir jādala ar 20,3 (vidējais darba dienu skaits mēnesī). Mūsu piemērā mēs iegūstam 1000 /2,3 = 49,26.

Jā, atvaļinājuma nauda par vienu dienu vienmēr ir mazāka par tās pašas dienas izmaksām, ja jūs būtu strādājuši. Bet! Kā jau teicām, tās tiek apmaksātas par kalendārajām, nevis darba dienām. Ja jūs izmantojat divu nedēļu atvaļinājumu, tad darba dienas (par kurām jūs saņemat samaksu) ir 10 dienas standarta piecu dienu nedēļā. Un kalendārās dienas – 14. Un atvaļinājuma nauda jums tiks aprēķināta par 14 dienām.

Šīs īpatnības dēļ un izrādās, ka dažos mēnešos – ar vislētākajām darba dienām – ir pat izdevīgāk doties atvaļinājumā nekā strādāt. Bet mēnešos, kad darba dienu ir maz un tās ir dārgas, labāk ir strādāt, citādi var zaudēt naudu. Izdevīgākie mēneši atvaļinājumam 2025. gadā jūlijs un oktobris.

Kad ir izdevīgāk doties atvaļinājumā

– Saskaņā ar ministrijas kalendāru 2025. gadā visvairāk darba dienu ( 23) būs jūlijā un oktobrī. Tās būs visizdevīgākās atpūtniekiem, – saka eksperte.  Tātad iznāk, ka, ja jūlijā (vai oktobrī) nolemjat sauļoties, jūs saņemsiet pat vairāk nekā tad, ja strādājat svelmē.

– Ja šajos mēnešos nevarat doties atvaļinājumā, jums vajadzētu apsvērt aprīli, septembri un janvāri (tam gan vairs par vēlu, vienīgi jau jau kāds paspēja) – tajos ir 22 darba dienas. Vai arī marts un augusts ar 21 darba dienu. Pārējos mēnešos 2025. gadā ilgs atvaļinājums ir neizdevīgs, darbinieks zaudēs līdzekļus.

Svarīgi! Ja jums piešķirtu prēmiju un palielinātu algu. Protams, mūsu iepriekšējos aprēķinos nav ņemtas vērā dažas nianses. Lūk, kādas tās var būt.

1. Nestabili ienākumi
Atvaļinājuma dienas vērtību aprēķina, pamatojoties uz vidējo izpeļņu 12 mēnešos pirms atvaļinājuma mēneša. Un šajos 12 mēnešos personai varēja nebūt bijuši vienādi ienākumi. Viņš varēja būt slimojis, saņēmis prēmiju, algas palielinājumu….. Un visi šie notikumi ietekmēs atvaļinājuma pabalstu, jo mainās uzkrāšanas “bāze”.

Piemēram, ja no 1. janvāra paaugstinās alga, atvaļinājums ir jāatliek uz ilgāku laiku: jo vairāk mēnešu, kad alga tika maksāta jau jaunā veidā, jo lielāka būs atvaļinājuma nauda.

Un, ja jūs grasāties saņemt prēmiju, tad labāk atvaļinājumu izmantot ne ātrāk kā nākamajā mēnesī pēc šī notikuma – tā, lai prēmijas summa jau būtu ņemta vērā atvaļinājuma naudā. Piemēram, ja zināt, ka prēmiju saņems jūnijā, plānojiet atvaļinājumu jūlijā vai vēlāk.

2. Maksājuma sadalīšana

Tikai nedaudzi cilvēki tagad var atļauties izmantot visas ikgadējā atvaļinājuma dienas uzreiz. Šajā gadījumā viss ir atkarīgs no tā, cik vienmērīgi gada laikā tiek sadalīta peļņa. Gadās, ka to ļoti ietekmē sezonālais faktors. Piemēram, ziemas vidū vai vasaras kulminācijā pasūtījumu skaits samazinās – un tad arī izpeļņa. Šādā gadījumā eksperti iesaka izvēlēties šādus “neveiksmīgus” mēnešus brīvdienām.

– Cilvēkiem, kuri ir saistīti ar pārdošanu, ir izdevīgāk atpūsties zemas peļņas mēnešos, – saka tirgus eksperte. – Daudzās sfērās janvāris ir tieši šāds “miegains” periods ar minimāliem pārdošanas apjomiem – labākais laiks atvaļinājumam.

3. vēlme ietaupīt atvaļinājuma dienas

Visi mūsu aprēķini attiecas tikai uz tiem, kam svarīgāk ir ietaupīt naudu nekā atvaļinājuma dienas. Galu galā jūs varat, piemēram, septiņu dienu vietā doties atvaļinājumā uz piecām dienām (jums joprojām būs brīvdiena). Tad jūs ietaupīsiet divas atvaļinājuma dienas. Taču jūs zaudēsiet vairāk naudas nekā tad, ja būtu ņēmis septiņu dienu atvaļinājumu.

SVARĪGI! Oficiālās brīvdienas nav obligāti jāiekļauj jūsu atvaļinājumā. Tas ir kategoriski neizdevīgi – tās netiks apmaksātas, un jūs vienkārši zaudēsiet papildu atvaļinājuma dienas, kas noderēs citā reizē. Tas nozīmē, ka jūs zaudēsiet gan naudu, gan savas uzkrātās atvaļinājuma dienas.

Brīvdienu un brīvdienu grafiks

Janvāris 1. (svētku diena)
Aprīlis 18. un 21. brīvdiena
Maijs 1. un 4. brīvdiena (2 – brīvdienas, 4,5 – nedēļas nogales)
Jūnijs 23.-24. ( 9 nedēļas nogale)
Novembris 18.brīvdiena  (5 – nedēļas nogales, 1 – brīvdiena)

Lasi vēl: Klasifikators – kurš ir sliktākais draugs pēc zvaigžņu zīmes

Darba dienu skaits katrā kārtējā gada mēnesī
Janvāris 22; Februāris 20;  Marts 21;  Aprīlis 20 ;  Maijs 20; Jūnijs 19 ; Jūlijs 23 ; Augusts 21 ; Septembris 22 ; Oktobris 23 ; Novembris 19 ; Decembris 19. Lai katru gadu noskaidrotu šīs dienas, vienkārši meklētajā uzrasti “darba dienu skaits un gadu”.

Gan atpūsties, gan saņemt algu

Tikai nedaudzi cilvēki var atļauties izmantot visas ikgadējā atvaļinājuma dienas uzreiz. Visbiežāk standarta 28 dienas tiek sadalītas divās divu nedēļu brīvdienās. Kompetentākie atpūtnieki izmanto darba shēmu: viņi dodas atvaļinājumā, fiksējot viena mēneša beigas un otra mēneša sākumu.

Kāpēc tā? Tāpēc, ka šajā gadījumā jūs kaut ko saņemsiet algā un avansā. Un pat tad, ja jūs iztērēsiet atvaļinājumā visu atvaļinājuma naudu līdz nullei – ar lielāku varbūtību, ka “sasniegsiet” kvīti. Taču ir svarīgi izvēlēties mēnešus, kas ir vienlīdz labvēlīgi brīvdienām. Vai tikai nedaudz atšķiras darba dienu “izmaksas”, – brīdina eksperts.

Izdevīgi pāri 2025. gadā: janvāris- februāris, jūlijs-augusts, augusts-septembris, septembris-oktobris. No šiem pāriem visienesīgākais pāris ir septembris-oktobris (21, 22 un 23 darba dienas). Alternatīvs variants ir izmantot divas nedēļas mēneša vidū, kaut ko nostrādājot mēneša sākumā un beigās. Tad – atkal jūs saņemsiet dažus maksājumus avansā un algā.

Leave a Comment