Kurus dārzeņus vieglāk ir iegādāties nekā izaudzēt pašiem

Pēdējā laikā bieži var dzirdēt strīdus starp dārzkopjiem, kas audzē augļus un dārzeņus un tiem vasarnīcu iemītniekiem, kuri dod priekšroku atpūtai vasarnīcās – stāda zālienu, ierīko pirti, grilu un tamlīdzīgas lietas

Cik bezjēdzīgi ir šie strīdi! Un, pirmkārt, tāpēc, ka mūsdienu dārznieki un dārzkopji, audzējot gurķus un tomātus, avenes un ābolus, to dara nevis tāpēc, lai ietaupītu naudu par dārzā izaudzētajiem dārzeņiem, bet gan tāpēc, ka viņiem tas patīk!

Dārzeņi no mazdārziņa. Tas ir skaisti! Vienkārši cilvēki dalās tajos, kuriem patīk rušināties pa augsni, un tajos, kuriem nepatīk un tiem, kas to nevar paciest. Dārzkopība ir hobijs, vaļasprieks. Vismaz mūsdienās.

Tātad vai ir vērts tērēt laiku un pūles, lai veidotu dobes? Varbūt dažus dārzeņus var izaudzēt, bet dažus labāk pirkt? Piemēram, nelielā zemes gabalā nav iespējams izaudzēt visus dārzeņus, kas vajadzīgi, lai sagādātu krājumus ziemai. Kartupeļus parasti neaudzē lauku zemes gabalos, vai stādīt ļoti maz – lai vasaras beigās nedaudz izraktu tūlītējam patēriņam.

Dārza plusi un mīnusi

Mēģināsim saprast, kādas ir sava dārzeņu dārza uzturēšanas pozitīvās un negatīvās puses.

Plusi:

-ar savām rokām izaudzēti videi draudzīgi produkti
-iespēja ilgstoši uzturēties svaigā gaisā, fiziskās aktivitātes, kustības;
-iecienīta nodarbošanās, prieks no darba, iespēja radoši pieiet lauksaimniecībai, pensionāriem – ir ko darīt vasaras sezonā.

Mīnusi:

-pastāvīga pieķeršanās dārzeņu dārzam, nespēja uz ilgu laiku aizbraukt
-diezgan smags fizisks darbs, nepieciešamība iegādāties visu nepieciešamo (sēklas, mēslojumu, instrumentus) materiālie ieguldījumi.
-ir daudzi, kas atspēko gan plusus, gan mīnusus. Piemēram, apgalvo, ka pārmērīgas fiziskās aktivitātes var izraisīt problēmas un ka ieguldījumi vasarnīcā neatmaksājas.

Vai ir izdevīgi audzēt dārzeņus savā dārzā?

Uzreiz jāparedz, ka šāds salīdzinājums būs ļoti aptuvens, jo dārzā izaudzēto produktu izmaksas ir atkarīgas no daudziem faktoriem: no dzīvesvietas reģiona – un ar to ir saistīti daudzi citi jautājumi. Klimatiskajiem apstākļiem (dienvidos nav nepieciešamas siltumnīcas un to izmaksas), zemes hektāra izmaksas katrā konkrētā pašvaldībā

Lauku mājas attālums no pilsētas – no tā ir atkarīgas ceļa izmaksas, vai jūs iegādājaties visus jaunākos darbarīkus, vai iztiksiet ar minimumu, vai jūs pērkat visas sēklas no dārgiem ražotājiem vai iegādājaties savas un tā tālāk. Ir vērts mēģināt veikt vismaz aptuvenu izmaksu aprēķinu par pagājušo vasaras sezonu kādā no reģioniem.

Elektrība. Maksa par 1 kvadrātkilometru, brauciens līdz dārzam (vasarnīcai). Autobuss turp un atpakaļ. Gandrīz visi pensionāri brauc ar autobusu. Brauciens ar savu transportu – benzīna izmaksas. Zemes uzaršana. Kāds to dara pats, kāds maksā par tehniku. Daži cilvēki
algo ar traktoru vai motorbloku.
Galvenie darbarīki: lāpstas, dakšas, grābekļi, lāpstas, lāpstiņas, ripinātāji, dārza šķēres, dārza šķēres, zāģi, šļūtenes, ķerras utt. Pamatā
tas viss tiek iegādāts pašā sākumā, kad tiek izstrādāts dāvinājuma zemes gabals, un nākotnē pēc tam tikai tad, ja nepieciešams kaut ko pievienot vai aizstāt ar jauniem.

Elektriski darbarīki: zāģi, trimmeri, urbji utt. Tos iegādājas ne visi, bet daudzi vasarnīcu īpašnieki. Šeit var iekļaut arī zāles pļāvēju. Sēklas. Sēklu cenu diapazons ir ļoti plašs – no letām līdz nenormāli dārgām.

Mēslošanas līdzekļi, stimulatori, augsnes, trauki stādiem. Aizsarg materiāli, plēve, ģeotekstils utt. Tātad ir daudz izdevumu, bet ne visi no iepriekš minētajiem ir jāpērk katru gadu. Instrumenti var kalpot daudzus gadus. Pārklājuma materiāli – dažus gadus, siltumnīcu pērk uz daudziem gadiem.

Tagad aplūkosim konkrētas dārzeņu kultūras – kuras no tām ir vērts audzēt un kuras labāk iegādāties.

Kartupeļi

Sāksim ar mūsu “otro maizi”. Kartupeļus audzē ne visi audzētāji – bieži vien zemes gabalā nav pietiekami daudz vietas, un pat ja ir, daudzi to nevēlas darīt – galu galā, kartupeļiem ir nepieciešama vieta, tie prasa lielu aprūpi. Tie ir jāstāda, pēc tam jāravē vairākas reizes, iespējams, nepieciešams laistīt. Un pats svarīgākais – visu vasaru cīnīties ar Kolorādo kartupeļu vaboli. Arī kartupeļu rakšana nav vienkārša procedūra.

Taču tās visas ir fiziskas izmaksas. Ja runa ir par sēklām – dārzkopji lielākoties stāda savus saglabātos, kas speciāli “atvēlēti”, lai
sēklām. Nu, dažreiz uzpērk 1-2 kg kādas jaunas šķirnes. Protams, vēl jārēķinās ar laiku pa laikam iestrādāto mēslojumu – galvenokārt humusu un kaitēkļu apkarošanas līdzekļu iegādi.

Kartupeļus iegādāties ir daudz vieglāk. Ja jums ir vieta, kur tos uzglabāt, rudenī tos varat iegādāties. Nopirkt kartupeļus iesaiņotus un ziemā par tiem vispār neuztraukties. 1 kg kartupeļu cena veikalos tagad ir 30-50 centi/kg.

Burkāni

Burkānu audzēšana nav sarežģīta. Sākumā ir svarīgi tos laistīt un laicīgi retināt stādījumus, lai izaudzētu labu sakņu kultūru. Kad tie apaugsies un noslēgsies – jau ir iespējams samazināt laistīšanu, un ravēšana nav nepieciešama – nezāles neaugs. Burkānu sēklu izmaksas ir nelielas, atkarībā no šķirnes.  Tajā pašā laikā burkānu cenas ir zemas, un, ja no tā vadāmies, izdevīgāk ir burkānus pirkt, nevis audzēt.

Bietes

Ar bietēm ir vēl vienkāršāk – to nav nepieciešams daudz, tās maksā lēti. Tātad var netraucēt un pirkt veikalā – tur sakņaugi ir lēti. Lai gan
nav grūti kaut kur iestādīt 1-2 bietes rindas, jūs varat pat gar dobi, kurā iesēti daži agrīnie dārzeņi. Kad zaļumi būs apēsti, bietes varēs augt. Un par to praktiski nav jārūpējas – tikai neaizmirstiet tās izretināt.

Kabači
Neviens cits dārzenis nav bijis apveltīts ar tik daudzām anekdotēm kā kabači. Un tas viss tāpēc, ka kabači ļoti bagātīgi ražo augļus un rudenī
dārzniekiem ir viena problēma – kur tos likt? Īpaši, ja tie ir stāda to daudz, un izvēlas arī labu hibrīdu. Tas var būt pietiekami 1-3
krūmu, lai iegūtu bagātīgu ražu, kuras pietiek ne tikai “ēšanai”, bet arī dažādiem kultūraugiem.

Redīsi

Ir vērts audzēt redīsus. Pavasarī un pēc ziemas tas ir diezgan dārgs. Ja jūs vēlaties svaigus redīsus. Iespējami agri iesējiet sēklas, apklājiet tās ar segmateriālu, neaizmirstiet laistīt – un pēc mēneša varat baudīt garšīgus, sulīgus sakņu dārzeņus.

Zaļumi

Tas pats attiecas uz zaļumiem. Tie aug ātri, to var sēt kopā ar redīsiem zem seguma, un vēl labāk – ja ir siltumnīca, tad pirms stādu stādīšanas ir pietiekami daudz, lai stādot stādus, ir pilnīgi iespējams paspēt izaudzēt redīsus, un dažādas zaļumus. Šos dārzeņus var sēt atkārtoti, un vispār sēt visu vasaru – lai vienmēr būtu piena krājumi. Protams, lielveikalos izvēle ir plašāka, bet cena nav niecīga.

Savukārt garšaugu audzēšana pašu dārzā nemaksā gandrīz neko (izņemot sēklu izmaksas) papildus iepriekš minētajām zaļajām kultūrām dārzeņu dārzā viegli audzē arī koriandru, rukola, selerijas, dažādu veidu salāti, baziliks, timiāns un citi noderīgi un aromātiski garšaugi.

Daudzu šo kultūru sēklas var viegli ievākt paši (galvenais ir
vākt no šķirnēm, nevis hibrīdiem), tāpēc jums pat nav jātērē nauda sēklu iegādei.

Gurķi

Ar gurķiem būs daudz jāstrādā: izveidojiet tiem barojošu dobi. Gurķiem ir nepieciešami minerālmēsli, dažādi preparāti – tas viss maksā naudu. Arī laika jāvelta ne mazums – bieži jālaista, jābaro, apstrādāt pret kaitēkļiem. Tos labāk audzēt zem seguma, vismaz sākumā – segt pēc stādu stādīšanas vai pēc sēklu izsēšanas.

Gurķi vasarā ir lēti, veikalos un tirdziņos to ir daudz. Tāpēc ir kārtīgi jāpārdomā – vai ir vērts uztraukties ar to audzēšanu, īpaši, ja tas neliekas saistošs. Visticamāk, izdevīgāk būs tos iegādāties. Un tie, kas audzē gurķus dārzā, galvenokārt vadās nevis pēc jēdziena – kas ir lētāk, bet gan pēc tā, ka viņi iegūst savus, pašu rokām audzētus augļus, kā arī prieku.

Lasi vēl: Kādas puķes un dārzeņus ieteicams sēt janvārī, lai izaudzētu stiprus stādus

Tomāti

Tāpat kā gurķi, arī tomāti nav viegli audzējami dārzeņi. Pie tiem var pieskaitīt arī citus nakteņu dzimtas augus – papriku un baklažānus. Visas šīs kultūras ir jāaudzē, izmantojot stādus, t. i., jāsāk audzēt jau no marta (bet daži dedzīgi dārzkopji arī no februāra). Šeit pie izdevumu posteņa jāpieskaita daudzu komponentu izmaksas:

Stādu konteineri – podi, kastes, trauki, konteineri, kūdras podi vai tabletes; augsne stādiem un tās sastāvdaļas ( kūdra, humuss utt.);
Februārī var būt nepieciešams apgaismojums – fitolumpu izmaksas; dažādi augšanas stimulatori. Neaizmirstiet, ka stādi būs jāpārved uz vasarnīcu. Lai to iestādītu labāk siltumnīcā vai vismaz pirmo reizi zem pagaidu nojumēm.

Rūpēties par nakteņu kultūrām, kā arī gurķiem vajadzētu pastāvīgi – laistīšana, siltumnīcas atvēršana un aizvēršana, barošana, apstrāde,
pastāvīgi jānogriež dzinumi un jāsasien augošie dzinumi. Tātad vasarā doties atvaļinājumā uz jūru, visticamāk, nebūs iespējams – jums par to jāzina iepriekš. Un tomēr tomātus audzē gandrīz visi audzētāji – viņi šo dārzeni ļoti mīl.

Ko ir vieglāk iegādāties veikalā

Apkopojot visu iepriekš minēto, mēģināsim secināt, ka vieglāk ir pirkt veikalā, nevis audzēt uz vasarnīcas. Un atkal, tas nav
viegli, jo audzējot pašam tie būs nekaitīgāki.

Vieglāk ir pirkt sakņaugus un kartupeļus. Kāposti skābēšanai rudenī ir lēti, un var iegādāties tikai dažus. Ziedkāposti izmaksās pavisam lēti, bet ietaupīs jums problēmas ar šī problemātiskā dārzeņa audzēšanu.

Redīsi un zaļumus vēl labāk ir audzēt savā dārzeņu dārzā. Neraugoties uz dažām grūtībām gurķu un tomātu audzēšanā, lielākā daļa audzētāju joprojām stāda nedaudz no šīm kultūrām, izvēloties visneprasīgākās un ražas ziņā visnepieciešamākās šķirnes. Tāpēc šeit katrs izvēlas savu ceļu, vadoties pēc saviem mērķiem, laika, materiālajām un fiziskajām iespējām.

Leave a Comment