Mazs sadzīves priekšmets, ko parasti izmetam, izrādās satur 22 karātu zeltu

Zinātnieki no ETH Zurich (Šveice) ir atraduši inovatīvu un ilgtspējīgu metodi, kā iegūt 22 karātu zeltu un citus dārgmetālus no elektronikas atkritumiem

Šajā procesā viņi izmanto pavisam vienkāršu, bet efektīvu sastāvdaļu – sūkalu olbaltumvielas. Šī pieeja varētu kļūt par risinājumu pieaugošajam elektronisko atkritumu apjomam, pārvēršot neizmantotās ierīces, kas krājas mājsaimniecībās, par vērtīgu resursu avotu. Piemēram, šī metode ļauj iegūt dārgmetālus no vecām datoru pamat platēm.

Ar strauju tehnoloģiju attīstību, jaunu ierīču ienākšanu tirgū un apzinātu produktu novecošanu arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kā rīkoties ar elektroniku, kas vairs netiek izmantota. Tomēr šie atkritumi satur vērtīgus resursus, kas var tikt atkārtoti izmantoti.

Datori, mobilie tālruņi, planšetdatori un citas elektroniskās ierīces satur ievērojamu daudzumu zelta, sudraba, vara un citu metālu, un bieži vien šo metālu koncentrācija ir augstāka nekā tradicionālajās raktuvēs.

Lielākā daļa mūsdienu metožu šo metālu ieguvei ir gan dārgas, gan kaitīgas videi, jo tajās tiek izmantotas agresīvas ķīmiskās vielas, kas rada bīstamus piesārņotājus. Tieši šajā kontekstā parādās ETH Zurich pētnieku izstrādātā ilgtspējīgā inovācija.

Šveices zinātnieki ir izveidojuši “sūkli” no sūkalu olbaltumvielu nanofibrilām – pārtikas rūpniecības blakusprodukta. Šis materiāls spēj selektīvi absorbēt zelta jonus, ļaujot atgūt dārgmetālus no elektronikas atkritumiem videi draudzīgā veidā.

Pielietojot šo metodi, pētniekiem izdevās iegūt 22 karātu zelta gabaliņu, kas svēra 450 miligramus, izmantojot tikai 20 vecas datoru pamatplates.

Elektronikas atkritumi kā slēpts bagātību avots

Pat neliela mājsaimniecības ierīce var saturēt 22 karātu zeltu. Vecas datoru pamatplates ir slēpts dārgmetālu avots, kuru iespējams ilgtspējīgi atgūt. Saskaņā ar pētnieku sniegto informāciju, kuru citēja HuffPost, iegūtais zelta gabaliņš satur 91% tīra zelta un 9% vara, un tā vērtība ir aptuveni 33 dolāri. Šī metode ir ne tikai videi draudzīga, bet arī finansiāli izdevīga – par katru ieguldīto dolāru iespējams iegūt līdz pat 50 dolāriem zelta.

Kā notiek zelta atgūšanas process

Process ir pārsteidzoši vienkāršs un sastāv no vairākiem soļiem: Sūkalu olbaltumvielas tiek denaturētas, veidojot nanofibrilas. Šīs nanofibrilas savienojas, izveidojot porainu sūkli. Datoru pamatplates, kas satur dārgmetālus, tiek izšķīdinātas speciālā šķīdumā.
Šķīdumā tiek ievietots proteīna sūklis, kas uztver zelta jonus.

Lasi vēl: Kādu automašīnas skaņu nevajadzētu ignorēt, lai nenodarītu tai lielus bojājumus

Sūkli uzkarsē, lai zelta joni pārvērstos cietās daļiņās, kuras pēc tam tiek izkausētas un pārvērstas zelta gabaliņos. Šī metode piedāvā daudz sološas iespējas elektronikas atkritumu pārstrādē, sniedzot gan ekonomiskus, gan vides ieguvumus.

COMMENTS

Leave a Comment