Nobloķēta Vikipedija Latviešu valodā

Sakarā ar 2018. gada 5. jūlijā paredzēto Eiropas Parlamenta balsojumu par autortiesību dirketīvas piedāvājumu, kurš paredz stingrus ierobežojumu interneta lietošanā, nobloķēta vikipedija latviešu, kā arī citās Eiropas Savienības dalībvalstu valodās.
“2018. gada 5. jūlijā Eiropas Parlamentā notiks balsojums, vai turpināt virzīt autortiesību direktīvas piedāvājumu, kurš, ja tiks apstiprināts, ievērojami kaitēs Interneta brīvībai. Tā vietā, lai direktīva atjauninātu autortiesību likumus Eiropā, veicinot visu pilsoņu līdzdalību informācijas sabiedrībā, tā paredz pretējo — apdraud tiešsaistes brīvību un liedz tīmekļa piekļuvi, radot jaunus šķēršļus, filtrus un ierobežojumus. Ja priekšlikums tiks apstiprināts esošajā formā, var kļūt neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to meklētājprogrammā; apdraudēta būtu arī Vikipēdija. Pret priekšlikumu jau stingri iebilduši vairāk nekā 70 datorzinātnieki, starp tiem pasaules tīmekļa radītājs Tims Bērnerss-Lī, 169 akadēmiķi un zinātnieki, 147 organizācijas, kas strādā cilvēktiesību, preses brīvības, zinātniskās izpētes jomā un tehnoloģiju industrijā, kā arī Wikimedia Foundation, bezpeļņas organizācija, kas cita starpā veicina šīs brīvās enciklopēdijas attīstību.
Šo iemeslu dēļ Vikipēdijas latviešu un arī citu valodu kopienas ir nolēmušas liegt pieeju visām enciklopēdijas lapām. Mēs vēlamies turpināt piedāvāt brīvu, atvērtu, kopīgi veidotu enciklopēdiju ar pārbaudāmu saturu. Mēs aicinām visus Eiropas Parlamenta deputātus balsot pret piedāvāto redakciju, no jauna atvērt diskusiju un apsvērt daudzos ieteikumus no Wikimedia organizācijām, sākot ar 11. un 13. panta izņemšanu, panorāmas brīvības ieviešanu visā ES un sabiedrības īpašumā nodoto darbu aizsardzību. Vikipēdijas dalībnieki.” Šāds teksts parādās tikko tiek veikts meiģinājums ieiet vietnē lv.wikipedia.org. Vikipedija angļu valodā (en.wikipedia.org) strādā bez jebkādiem traucējumiem.
BBC ziņo, ka otrdien Vikipedija nobloķējusi arī visus Vikipedijas ierakstus Itāļu valodā. Tāpat nedarbojas arī Vikipedija spāņu valodā – es.wikipedia.org.
11. un 13. pants ir Eiropas Parlamenta Juridiskās komitejas atbalstīts papildinājums autortiesību likumam, kurš var pamatīgi apgrūtināt interneta lietošanu. Galvenā problēma – likuma papildinājumi uzrakstīti neprecīzā un bīstamā formā, kura apdraud interneta brīvību un rada jaunus aizliegumus. Piemēram, ja ierosinājums tiktu apstiprināts pašreizejā formā, tad varētu kļūt neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to caur google meklētāju. Arī Vikipedijas pastāvēšana būtu apdraudēta.
“Kopš 2013 gadā Eiropas Savienības pilsoņi ir lūguši un gaidījuši izmaiņās Eiropas Savienības autortiesību likumā un cerējuši uz likumdevēja spējām to piemērot digitālajam laikmetam. Tā vietā, šā gada 20. jūnijā, Eiropas Paralmenta juridiskā komiteja izlēmusi turpināt pasākumus, kas vēl vairāk fragmentēs internetu un iegrožos miljoniem pilsoņu augšupielāžu filtros un vairāku lielo spēlētāju diktētos noteikumos. Mēs uzskatām, ka pilsoņi ir pelnījuši plašāku diskusiju par šo autortiesību priekšlikumu. Mēs aicinām visus Eiropas Parlamenta deputātus balsot pret esošo redakciju, lai varētu tikt pārskatīti saprātīgi papildinājumi un procesā būtu nodrošināta demokrātija,” ziņots Vikipedijas sadāļā “SaveYourInternet”. Tāpat Vikipedijas komanda aicina Eiropas Savienības iedzīvotājus rakstīt Eiropas Parlamenta deputātiem un protestēt pret šiem papildinājumiem.
https://www.bbc.com/news/world-europe-44696302
https://lv.wikipedia.org/wiki/Vikip%C4%93dija:2018._gada_5._j%C5%ABlija_Eiropas_Parlamenta_balsojums
https://www.bbc.com/news/technology-44546620
https://www.gizmodo.com.au/2018/07/wikipedia-italy-blocks-all-articles-in-protest-of-eus-ruinous-copyright-proposals/
https://meta.wikimedia.org/wiki/European_Parliament_vote_in_2018/lv

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru