Priekšlaikus dzimuša bērna pūriņš:
Vecākiem jāsagādā autiņbiksītes un mitrās salvetes.
Palagus, segas, apģērbu nodrošina slimnīca. Arī pienu, ja mammai tā nav.
Jautājumi un atbildes
Kad priekšlaikus dzimis bērns ir gatavs doties mājup?
Tad, kad mazais ir pietiekami nobriedis, lai pats spētu nodrošināt visas pamatfunkcijas – elpot bez palīglīdzekļiem, ēst, pats regulēt ķermeņa temperatūru; tad, kad sirdsdarbības un elpošanas rādītāji ir stabilizējušies, kad tos vairs nevajag monitorēt. Vidēji bērna svars tad ir sasniedzis divus kilogramus. Lielākoties tas notiek agrāk par paredzamo dzemdību datumu.
Vai mātei, uzturoties slimnīcā, jāapgūst īpašas iemaņas šāda bērna kopšanā?
Uzturoties slimnīcā, māmiņām jāiemācās aprūpēt bērniņu tāpat kā jebkuru veselu jaundzimušo, piemēram, pabarot, nomainīt autiņbiksītes. Ja nepieciešama aprūpe, kas saistīta ar kādām tehnoloģijām, manipulācijām, to veic medicīnas personāls. Šis laiks ir pakāpeniska gatavošanās mājas dzīvei. Pēc intensīvās terapijas bērnu pārved uz palātu kopā ar māti, kur turpina sekmēt zīdīšanu. Ja nepieciešams, mazulis saņem barību caur zondi. Fizioterapeita un logopēda vadībā māmiņai ir iespēja apgūt hendlingu (apiešanos ar zīdaini, kas veicina attīstību, – red.) un citas iemaņas, kā arī turpināt iepazīt savu bērniņu. Īpašas iemaņas būtu jāapgūst vecākiem, kuru bērniņiem izveidojusies hroniska saslimšana. Parasti tad līdzi uz mājām jāņem kāds palīglīdzeklis (ja jābaro caur zondi, vajadzīgas inhalācijas vai skābeklis). Vecākiem tiek sniegtas arī rekomendācijas jaundzimušo reanimācijas pasākumos.
Vai pienākas valsts nodrošināts psihologa atbalsts?
Psihologa atbalstu vecāki saņem laikā, kad bērns atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā. Priekšlaikus dzimušo bērnu dinamiskajā novērošanā pēc izrakstīšanās no stacionāra psihologa palīdzība vecākiem vairs nav paredzēta.
Vai laiku, ko māte pavada slimnīcā, ieskaita bērna kopšanas atvaļinājumā?
Tikko bērns ir piedzimis, māte var pieteikties maternitātes pabalstam. Ar slimības lapu, ko izsniedz slimnīcas ārstējošais ārsts vai ginekologs, pie kā māmiņa bijusi uzskaitē, jādodas uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru. Tāpat kā tad, ja bērns piedzimis noteiktajā laikā, arī priekšlaicīgi dzimuša bērna māmiņa saņem pabalstu divu nedēļu laikā. Tiek izdotas abas slimības lapas – gan tā, ko parasti izsniedz pirms bērna dzimšanas, gan tā, kuru saņem pēc tam. Tikai tad, kad beidzies slimības lapās iekļautais aprēķina periods, māmiņa sāk saņemt valsts nodrošināto bērna kopšanas pabalstu un vecāku pabalstu.
Avots: Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistu un priekšlaicīgi dzimušu bērnu māmiņu informācija
36,6 °C konsultantes ILZE MELDERE, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas jaundzimušo ārste
DANA KADAŠA, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas medicīnas māsa