Strādnieku trūkuma dēļ Latvijas ogas nolasa ukraiņi

Latvijā pilnā sparā rit ogu novākšanas sezona, bet lauksaimniekiem galvassāpes sagādā darbaspēka trūkums, tādēļ daži pat sākuši uzticēt šo darbu viesstrādniekiem.

Kamēr latvieši devušies strādāt uz Anglijas un Īrijas plantācijām, tikmēr mūsu ogas nolasa iebraucēji no Ukrainas un citām trūcīgākām valstīm.

Mūsdienu lauksaimniecībā ļoti daudzi procesi tiek mehanizēti un automatizēti, bet ogu lasīšana ir viens no tiem darbiem, kur nekādi nevar iztikt bez roku darba izmantošanas. Ar strādnieku atrašanu iet ļoti grūti, stāsta SIA “Inciema ogas” vadītāja Anita Fritsone. “Parasti piesakās gana daudz cilvēku, bet brīdī, kad jāsāk strādāt, daudzi jau ir pārdomājuši. Bet zemenes negaidīs, kamēr es atradīšu darbiniekus; tās jānolasa, tiklīdz nogatavojušās,” secina Fritsone. Strādniekiem viņa maksā 45 centus par salasīto ogu kilogramu. Normāls rādītājs ir ap 50 kg dienā, bet čaklākās darbinieces pamanās salasīt no 80 līdz pat 120 kg dienā. Nomocījusies ar strādnieku meklēšanu, Fritsone apsver iespēju sekot citu ogu audzētāju piemēram un nākamgad aicināt talkā viesstrādniekus no Ukrainas.

Lasi arī: Šādos veidos tu viegli pazaudē savu enerģiju – it īpaši #3! 

Pie šāda risinājuma jau nonākusi krūmmelleņu audzēšanas uzņēmuma “Arosa–R” vadītāja Māra Rudzāte. Īstais melleņu ražas novākšanas laiks būs tikai augustā, bet Rudzāte jau tagad meklē cilvēkus, kas būtu gatavi iesaistīties ogu lasīšanā. Ar darbinieku atrašanu pagaidām diez ko raiti nav veicies. “Visiem “normāliem” cilvēkiem jau ir kāds darbs, bet tie, kas ir brīvi un pa vasaru varētu strādāt, vienkārši nevēlas to darīt. Agrāk pat sūtījām autobusu, lai savāktu darbiniekus, bet nereti tas atbrauca atpakaļ tukšs,” stāsta Rudzāte. “Mūsu glābiņš ir skolotāji un mazāk atalgoto biroja darbu veicēji, kas atvaļinājuma laikā izmanto iespēju piepelnīties,” stāsta melleņu audzētāja.

Šķir otru lapu, lai noskaidrotu, cik dienā var nopelnīt lasot ogas

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru