Pastāstīsim, kā pareizi pagatavot prosa putru, lai tā būtu izteiksmīga un garšīga, kā arī dalīsies ar interesantām receptēm un kulinārijas īpatnībām
Prosas putra var būt kā piedeva, brokastu ēdiens vai tradicionālo Karēlijas pīrāgu pildījums. Prosas putra ir ēdiens, kas gatavots no prosas graudiem, kas ir viens no senākajiem kultūraugiem pasaulē. Prosa ir graudaugs, kura graudi ir mazi, apaļi un gaiši dzelteni. Prosas putra ir pazīstama ar savu vieglo, nedaudz riekstaino garšu un ir populārs brokastu ēdiens daudzās pasaules kultūrās.
Prosas putra ir bagāta ar uzturvielām, piemēram, šķiedrvielām, B grupas vitamīniem, magniju un dzelzi, kā arī ir piemērota cilvēkiem ar lipekļa nepanesamību, jo prosa nesatur lipekli. To var pagatavot gan saldā, gan sāļā veidā. Parasti prosas graudi tiek vārīti ūdenī vai pienā, līdz tie kļūst mīksti. Lai iegūtu bagātīgāku garšu, prosas putrai bieži pievieno:
Saldai versijai: cukuru, medu, kanēli, žāvētus augļus, svaigus augļus, riekstus vai sviestu.
Sāļai versijai: dārzeņus, sieru, garšvielas vai pat gaļu.
Kā pareizi pagatavot prosu
Svarīgi ir pirms vārīšanas prosu noskalot aukstā ūdenī, periodiski notecinot ūdeni: tam jākļūst caurspīdīgam. Dažkārt, ilgstoši uzglabājot, putraimi kļūst rūgti, tāpēc pēc skalošanas tos ir lietderīgi uz 5-10 minūtēm iemērkt verdošā ūdenī. Ja prosa bijusi atvērtā iepakojumā ilgāk nekā pusgadu, to labāk atstāt karstā ūdenī līdz pat stundai.
Produktu var pagatavot arī citādi: noskalot aukstā ūdenī, uzvārīt, vēlreiz noskalot, bet jau ar karstu ūdeni. Graudi no ārpuses kļūs cieti, un putra kļūs irdena.
Kā aprēķināt šķidruma tilpumu
Izmantojiet katlu ar biezām sieniņām un dibenu, lai putra vārītos lēni un vienmērīgi, bet neburbuļotu. Gatavošanas laikā katlu nenoklājiet ar vāku: ūdenim ir pilnībā jāiztvaiko.
Ūdens daudzums ir atkarīgs no tā, kādu konsistenci vēlaties iegūt:
1:3 – šajā gadījumā prosa būs mēreni vārīta
1:2 – šo attiecību izmanto, lai putraimi kļūtu irdena
1:1 – ēdiens būs barojošāks, ja ūdeni sajauksiet ar pienu.
Kā pagatavot prosa biezputru irdenu putru
Vāriet prosas biezputru uz lēnas uguns. Vislabāk, ja tā vārās ilgi, bet ne mirkst. Pirmās 7-10 minūtes vāriet uz vidējas uguns, un pēc tam, kad lielākā daļa šķidruma ir uzsūkta, pārslēdziet uz lēnas uguns.
Atšķirībā no citiem graudaugiem prosu var maisīt: tā vienmērīgi tvaicējas un kļūst garšīgāka. Vienu vai divas minūtes pirms gatavības vārīšanas katlu pārklājiet ar vāku un, izslēdzot uguni, atstājiet to uz plīts uz 30 minūtēm.
Lai prosa nesaliptos, vārīšanas laikā ūdenim pievieno nedaudz sviesta. Pateicoties tam, putraimi pārklāsies ar aizsargapvalku, un putra kļūs kraukšķīga un aromātiska.
Kad pievienot sāli un cukuru
Prosu var vārīt ar sāli vai cukuru. Vienai glāzei putraimu pietiek ar pusi tējkarotes sāls, un, ja vēlaties saldu putru, tam pašam tilpumam ņemiet vienu ēdamkaroti cukura bez slīpējuma. Šīs garšvielas labāk ieberiet kopā ar putraimiem, bet varat arī pēc tam, kad prosa ir izvārījusies.
Kā pareizi pagatavot putraimus
Ielejiet prosu katliņā, pievienojiet ūdeni. Kad masa ir uzvārījusies, vāriet to uz vidējas uguns apmēram pusstundu, laiku pa laikam maisot. Šķidrumam jābūt pilnībā iesūkušam putraimos. Ja gatavo kopā ar pienu, pievienojiet to karstu pēc 10-15 minūtēm no vārīšanas sākuma, kad nav palicis vairs ūdens. Pēc vārīšanas pārsedz trauku ar vāku un atstāj uz lēnas uguns uz 5-10 minūtēm.
Ēdiena varianti un gardas receptes
Prosa putra ir garšīga pati par sevi, bet pārmaiņu labad var eksperimentēt ar piedevām:
– ar gaļas vai vistas buljonu: izmantojiet to ūdens vietā
-ar pienu: ēdiens būs barojošāks nekā ar ūdeni
-ar dārzeņiem: vārīšanas beigās pievienojiet sasmalcinātus dārzeņus (burkānus, sīpolus)
-ar rīsiem: sajauciet graudaugus un vāriet tos kopā
-ar biezpienu: ieberiet to katlā ar biezpienu divas minūtes pirms putras gatavošanas
-ar žāvētiem augļiem: vāra tos kopā ar putru 15 minūtes
1. Putra ar tītaru
Pievienojiet putraimiem dārzeņus un tītara fileju – iegūsiet garšīgu un veselīgu ēdienu. Sausā pannā apcepiet burkānus, sīpolus un gaļu. Pievieno nomazgātas prosas putraimus, pārlej ar ūdeni un 30 minūtes vāra zem vāka. Ēdienam pievienojiet savu iecienītāko mērci.
2. Piena prosa putras recepte
Aromātisko prosa putru, kas vārīta ar pienu, daudzi atceras no bērnības. Kraukšķīgās putras noslēpums ir tas, ka pienu pievieno 15-20 minūtes pēc vārīšanas sākuma, kad ūdens gandrīz nav palicis. Sviests un žāvēti augļi padarīs ēdienu vēl gardāku.
Lasi vēl: Gudru tēriņu noslēpumi: kā dzīvot labi un neiztukšot maku
3. Prosas recepte cepeškrāsnī
Agrāk šo ēdienu pasniedza svētkos, tikai krāsns vietā izmantoja malkas plīti. Visgaršīgākā prosa putra – ar gardu zeltainu garoziņu un bagātīgu garšu – iegūstama, ja tai pievieno pienu. Lai pagatavotu prosa putru krāsnī, vislabāk ir izmantot biezu sienu trauku, piemēram, māla podiņu.
4. Prosa daudzfunkcionālajā cepeškrāsnī
Lai vārītu prosu multi-katlā, ieberiet nomazgātas putraimu traukā un pievienojiet nepieciešamo šķidruma daudzumu: trīs daļas ūdens vai piena uz vienu daļu graudu. Ieslēdziet graudaugu vai putras gatavošanas režīmu uz 25-30 minūtēm. Lai biezputra būtu biezāka, to var atstāt uz 10-15 minūtēm, ieslēdzot karsēšanas režīmu.
Ko jūs varat darīt? Eksperimentējiet ar piedevām putrai – iecienīti vai neparasti produkti var atklāt jaunu ēdiena garšu.