Ko viedās mājas atklāj par saviem saimniekiem dažādās pasaules valstīs

smart house

Mana māja ir mana pils! Tā patīk domāt ikvienam savās mājās, kad vienkārša telpa, ar omulības ieviešanu, tiek pārvērsta par mājām, kurās vienmēr patīkami atgriezties. 

Ko par mūsu raksturu, prioritātēm, dzīvesveidu, materiālo labklājību un pat vērtībām var pastāstīt sienas, kurās dzīvojam?

 

Raimunds Skurdenis, māju automatizētās vadības sistēmu mācību un tehniskās apkopes centra “Jung Vilnius” direktors, stāsta, ka Skandināvijas valstu iedzīvotāji necenšas dzīvot neracionāli lielos mājokļos un prot iztikt ar mazākiem mitekļiem. Viņu vidū ir izplatītas ar ekoloģiju saistītas idejas, piemēram, ēku automātiskās sistēmas, kas palīdz dzīvot taupīgāk un ekoloģiskāk. Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā ļaudis īpaši rūpējas par savas dzīves kvalitāti un labsajūtu, tādēļ ar automātisko sistēmu palīdzību risina pārmērīga mitruma problēmu, kā arī tumsas radītās psiholoģiskās problēmas, izmantojot klimata kontroles sistēmas un regulējot apgaismojumu.

Vācijā ēku automātiskās sistēmas tiek izmantotas sociālās aprūpes jomā. Māju sistēmu var noregulēt atbilstoši cilvēka dzīves algoritmiem, piemēram, ja cilvēks ir mājās noteiktā laikā un negatavo kafiju vai neslēdz gaismu vannas istabā kā parasti, viedās mājas nosūta informāciju – brīdinājumu sociālajiem darbiniekiem, kas var piezvanīt šim cilvēkam un pajautāt, vai viss ir kārtībā.

Latvijā, Igaunijā un Lietuvā ievērojami mazāka iedzīvotāju daļa var atļauties viedo māju komfortu. Mūsu valstu iedzīvotāji ir racionāli un taupīgi, spriež R. Skurdenis, vēlas mazāk maksāt, bet vienlaikus parūpēties par dzīves komfortu un drošību.

Krievijā tiek īpaši akcentēta greznība, lai parādītu savu statusu sabiedrībā. Krieviem ir svarīgi sajust un parādīt, ka arī viņi prot dzīvot gudri un ar vērienu. Tādēļ nereti gandrīz katrā istabā tiek iemontēti skārienjutīgi vadības ekrāni, mirgojošas un pat skaņas signālus raidošas un diktora balsī runājošas sistēmas. Atšķirībā no eiropiešiem Krievijā nav populāri izmantot iespēju vadīt viedās mājas attālināti, apsardzes sistēmas tādās mājās bieži vien ir vēl dārgākas nekā viedās sistēmas.

Kazahstānas iedzīvotāji ciena spīdīgus un rakstainus interjera elementus, kas ir raksturīgi viņu tradicionālajai mākslai. Vadības ekrāni viedajās mājās bieži vien ir ar apzeltītiem rāmjiem. Kazahstānā ir diezgan stipri izteikts personības kults. Šī tendence atspoguļojas arī viedo māju sistēmās – īpaši bieži uz slēdžiem tiek iegravēti īpašnieka iniciāļi vai ģerbonis. Kazahiem arī ir ļoti svarīga drošība. Mājās bieži tiek ierīkotas slēptās kameras un noklausīšanās iekārtas, kas tiek iemontētas gleznās, kontaktligzdās u. tml.

Atšķirībā no Eiropas ASV viedās sistēmas ir vairāk orientētas uz izklaidi, piemēram, mājas kino un mūziku. Ekonomiskais aspekts ir otršķirīgs, tiesa, dienvidu štatos bieži tiek ierīkota saules enerģijas un aizsardzības pret sauli kontrole (automātiskās žalūzijas).

Avots:

aLA

loading...

Leave a Comment