18.jūlijā Ogres novada domē notika Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) konsultācijas ar Ikšķiles, Ķeguma, Lielvārdes un Ogres novada domes deputātiem par Ogres novada apvienoto administratīvo teritoriju (ATR). Ikšķiles novada domi pārstāvēja visi deputāti. Pirms konsultācijām tika dalīts informatīvais materiāls “Pašvaldības profils. Apvienotais Ogres novads”.
Oficiālajās konsultācijās piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, Valsts sekretāra vietnieks reģionālās attīstības jautājumos Aivars Draudiņš un izdevniecības “Jāņa sēta” pētījumu biznesa virziena vadītājs, galvenais redaktors Jānis Turlajs.
Savas uzstāšanās sākumā ministrs Juris Pūce atklāja, ka šī tikšanās ir daļa no sabiedriskās apspriešanas procesa- konsultācijas ar pašvaldībām, savukārt otrā daļā plānotas tikšanās ar iedzīvotājiem. Lai arī tā notiks visā Latvijas teritorijā, ministrs aicina iedzīvotājus iesūtīt savus priekšlikumus un viedokļus ATR veiksmīgākai virzībai.
Tikšanas turpinājumā ministrs pievērsās jautājumam par ATR, atklājot galvenos aspektus, kāpēc reforma ir nepieciešama, kādi būs ieguvumi. Viņš sacīja, ka ATR tiek organizēta, lai sekmētu valsts attīstību un iedzīvotāju labklājības nodrošināšanu. Viņa skatījumā, apvienojot vairākus novadus, varēs nodrošināt kvalitatīvu dzīves vidi ikvienam iedzīvotājam.
Pūces kungs skaidri norādīja, ka Ikšķiles novads nākotnē kā neatkarīga teritoriāla vienība nevarēs pastāvēt, tādēļ tas jāiekļauj Ogres novada sastāvā. Viņš uzsvēra, ka Ikšķiles novada attīstības augstie rādītāji ir saistīti tikai ar Rīgas tuvumu, bet pašvaldības lielais ieguldījums šīs teritorijas sakārtošanā un attīstībā nav noteicošais faktors, kādēļ cilvēki izvēlas dzīvot Ikšķiles novadā.
Savukārt Jānis Turlajs savā ziņojumā par ATR klātesošos iepazīstināja ar veikto analīzi “Ogres ietekmes areāls administratīvi teritoriālās reformas kontekstā”. Piemēram, tajā tika pieminēts, ka Ikšķiles novadā 2030.gadā plānots iedzīvotāju pieaugums līdz 10930 (salīdzinoši jau 2019.gadā Ikšķiles novadā pēc PMLP datiem ir deklarēti jau 10090 iedzīvotāji).
Pēc oficiālajiem ziņojumiem vārds tika dots deputātiem. Visaktīvāk savu viedokli izteica Ikšķiles novada domes deputāti. Domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa bija sagatavojis detalizētu prezentāciju par Ikšķiles novadu. Balstoties uz dažādiem skaitliskiem rādītājiem salīdzinājumā ar pārējiem novadiem, viņš norādīja, ka Ikšķiles novads apvienošanas gadījumā neiegūs ministrijas solītos uzlabojumus iedzīvotāju labklājības nodrošināšanā un teritorijas izaugsmē.
Noslēgumā ministrs sniedza vispārinošas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, paužot savu nostāju par ATR nemainīgo virzību.
Savu viedokli pēc konsultācijām ar ministru Pūces kungu atklāja Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš: “Ir ļoti skumji, ka sarunu process notiek diezgan vulgāri, vienos vārtos, nepieļaujot iespēju rast citus risinājumus. Tikšanās laikā mēs nedzirdējām konstruktīvas atbildes uz tiem 25 jautājumiem, kurus Ikšķiles novada pašvaldība bija iesniegusi. Mēs esam saņēmuši no VARAM tikai formālu atbildes vēstuli. Mums nav priekšstata, kā šī reforma var attīstīties kopumā ne tikai novadā, bet arī valstī. Mans skatījums par Turlā kunga teikto, ka mums visiem jābūt vienlīdzīgiem, neiztur kritiku. Tas man atgādina jaunību, kad bija tāds mācību priekšmets kā zinātniskais komunisms, kurā tika deklarēts, ka visi ir vienlīdzīgi. Viennozīmīgi, mūsu priekšstats ir tāds- tas, kas labāk māk saimniekot, tas arī labāk dzīvo. Un mūsu novada iedzīvotāji to nodrošina ar saviem nodokļiem, ar savu attieksmi. Pašvaldības pienākums ir strādāt tieši Ikšķiles novada iedzīvotāju labā, ņemt vērā viņu vajadzības. Mēs arī to cenšamies darīt.
Visi rādītāji, ko prezentēja mans kolēģis Batņas kungs, atklāja, kāda ir atšķirība starp tiem novadiem, kuros mūs piespiedu kārtā grib ieprecināt. Mēs tam kategoriski nepiekrītam, jo uzskatām, ka mums jebkurā variantā jāskatās Pierīgas virzienā. Mēs esam Pierīgas pašvaldība ar ļoti labiem rādītājiem un perspektīvām attīstības tendencēm.
Diemžēl arī izveidotie kritēriji Ikšķiles novadam ir nelabvēlīgi. Minimālais iedzīvotāju skaits, kas sākotnēji tika noteikts 10 000, tagad jau palielināts līdz 15 000, ko novads nespēj neizpildīt. Ir skaidri noprotams, ka patreizējās valdības nostādnes ir virzīt šo administratīvi teritoriālo reformu tādu, kādu valdība ir iecerējusi. Tas mērķtiecīgi tiek arī darīts. Uzskatām, ka reforma ir sasteigta, nav pārdomāta un izanalizēta. Tas ir bezatbildīgi, jo no tās būs atkarīga visu Latvijas iedzīvotāju nākotne.
Tikšanās laikā izskanēja arī Pūces kunga pārmetumi, ka mēs esam rīkojušies nelikumīgi saistībā ar iedzīvotāju aptaujas organizēšanu, neminot nevienu argumentu. Sapratām, ka viņš nav iedziļinājies aptaujas rezultātos, kaut arī bijām nosūtījuši veiktās aptaujas protokolu. Demokrātiskā sabiedrībā tiesa noteiks, kam bija taisnība.
Vadoties pēc aglomerācijas kartēm, Ikšķiles novads atrodas starp Pierīgu un Ogres novadu, tādēļ pašvaldība turpinās strādāt un meklēt risinājumus, kādā veidā tālāk attīstīt novadu. Mēs, deputāti, šo laika periodu uztveram kā ļoti atbildīgu un ieguldīsim visas pūles, lai Ikšķiles novada iedzīvotājiem administratīvi reģionālā reforma būtu labvēlīga.”
Ikviens iedzīvotājs tiek aicināts sniegt savus priekšlikumus, sūtot tos uz e-pastu [email protected].
22.jūlijā plkst.13.00 notiks Ikšķiles novada pašvaldības preses konference jautājumā par administratīvi teritoriālo reformu. Tās tiešraide būs vērojama pašvaldības Facebook lapā.