No 2022.gada 9. līdz 10.septembrim Eiropas pilsoņi programmas projekta “European Youth Initiative “We are the future of Europa”” (Eiropas jauniešu iniciatīva “Mēs esam Eiropas nākotne”) No. 617912-CITIZ-1-2020-LV-CITIZ-TT ietvaros jaunieši no Jēkabpils novada, Kupišķiem un Zarasai Lietuvā un Silvi pašvaldības Itālijā risināja jautājumu – kā jauniešiem radīt pievilcīgu vidi dzīvošanai lauku teritorijās?
2020.gadā Jēkabpils novada pašvaldība, piesaistot partnerus no Kupišķu, Zarasai pašvaldībām Lietuvā un Silvi pašvaldības Itālijā, iesniedza projekta pieteikumu Eiropa pilsoņiem programmā par kopīgi identificētu problēmu – jaunieši sevi nākotnē neredz laukos, pilsētvide tiem šķiet pievilcīgāka. Lai apzinātu migrācijas problemātiku projektā iesaistītajās valstīs un veicinātu diskusija ar politikas veidotājiem, Jēkabpils novada pašvaldības organizēja aktivitātes jauniešiem divu dienu garumā.
9.septembrī Zasas kultūras namā tika organizēta dizaina domāšanas darbnīca projektā iesaistītajiem jauniešiem no Latvijas, Lietuvas un Itālijas, ko vadīja eksperts Toms Galiņš. Kopumā 55 jaunieši vecumā no 16 – 25 gadiem tika sadalīti grupās un visas dienas garumā darbojās radošu alternatīvu ģenerēšanai par tēmu.
10.septembrī Rubenes tautas namā tika organizēta konference, kurā piedalījās arī projektā pārstāvēto pašvaldību vadības pārstāvji. Jauniešiem tika dota iespēja prezentēt darbnīcas laikā iegūtos rezultātus – vīziju par to, kādai būtu jābūt videi, lai jaunietis par savu dzīvesvietu izvēlētos no pilsētas attālākas teritorijas.
Konferences noslēgumā tika veidota sadarbības aktivitāte starp jauniešiem un pašvaldību pārstāvjiem. Tika izvirzītas vairākas tēmas par būtiskākajiem faktoriem dzīvei lauku teritorijās, kā piemēram, vide, infrastruktūra, medicīnas pakalpojumi. Kopīgi tika diskutēts, kas katrā no elementiem pietrūkst lauku teritorijās un kādas ir priekšrocības, dzīvojot provincē. Secinājumi tiks ņemti vērā un iekļauti Jēkabpils novada jauniešu stratēģijā.
Projekta aktivitāšu noslēgumā Rubenes kultūras namā pl. 17:00 notika starpkultūru apmaiņas pasākums. Jaunieši bija sagatavojuši vairākus muzikālus priekšnesumus tradicionālajos tautu tērpos. Pasākuma izskaņā dalībnieki vienojās kopīgos dančos, ko vadīja Rubenes Tautas nama jauniešu deju kolektīva “Laude” vadītāja Sandra Vaitkeviča.
Projekta rezultātā jauniešiem veicināta izpratne par pilsētas un lauku apvidu atšķirībām, veicināta diskusija par Eiropas nākotni un starpkultūru dialogs, stiprināta sadarbība ar pašvaldības sadraudzības pilsētām, sadarbības attīstība ar pašvaldību Itālijā.
Projekta kopējās izmaksas sastāda 12.095,00 EUR, projektu 100% finansē Eiropas Savienība.
Projektu finansē Eiropas Savienība