Šodien, 12.oktobrī, kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” preses konferencē onkologi un ierēdņi nosauca jaunievedumus un vajadzības, kas apraksta pārmaiņas onkoloģijā un krūts vēža apkarošanā, bet vēstnešu apmācību semināru apmeklēja vai noklausījās ap simtu vēstnešu no visas Latvijas.
Saskaņā ar semināra rīkotāju datiem semināru klātienē apmeklēja ap 60 vēstnešu, savukārt ap 40 reģistrēto vēstnešu no tālākiem valsts novadiem sekoja tā tiešraidei. Pirms semināra preses konferencē vairāki dažādu jomu un organizāciju pārstāvji rezumēja kopsavilkumu par pārmaiņām onkoloģijā un krūts vēža ārstēšanā, kur daudz jauna pēdējā gada laikā.
Latvijas Onkologu asociācijas vadītāja Alinta Hegmane ieskicēja gan galvenos ieguvumus, gan aktualitātes un problēmas. Viņa uzsvēra, ka krūts vēža skrīninga izmeklējumos mamogrāfijas rezultātus kopš šā gada apraksta divi radiologi, sniedzot precīzāku rezultātu, sievietēm, kuru krūtij vēža dēļ veikta operācija jeb mastektomija, valsts apmaksā arī krūts rekonstrukciju, tāpat ir ieviests tā saucamais “dzeltenais koridors”, kas nozīmē, ka paātrināti līdz izmeklējumiem un ārstēšanai nonāks tās pacientes, kurām ir vēža recidīvs jeb slimība ir atgriezusies.
Rēķinoties ar Eiropas Medicīniskās onkoloģijas biedrības jeb ESMO (European Society for Medical Oncology) vadlīnijām un Latvijā pieejamām iespējām, ir sperti soļi pretī modernai medicīnai ar inovatīviem medikamentiem, taču tas notiek gausi, nepietiekami, diskriminējot atsevišķu vēža paveidu slimnieces. Onkologu asociācijas vadītāja arī informēja, ka tiek veidots starptautiskiem standartiem atbilstošs vēža centrs, saistībā ar kuru pauda cerības par skaidra pacienta ceļa tapšanu.
“Krūts vēzis nešķiro – tas var skart ikvienu sievieti. Katra paša izvēle ir rūpes par savu un tuvinieku veselību, lai atklātu slimību agrīni. Valsts atbildība ir nodrošināt efektīvu ārstēšanu, kas pagarina dzīvi,” pauda Hegmane.
Krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irīna Januma pauda gandarījumu, ka līdz ar panākto iestājies miers pēc 12 gadu ilgas cīņas par valsts finansējuma atjaunošanu krūts rekonstrukcijai. Viņa novēlēja, lai praksē “dzeltenais koridors” tiešām darbotos, neradot jaunas rindas un ar to nezaudējot savu jēgu.
Saistībā ar krūts vēža skrīningu, ko izmanto tikai ap 42 procenti sieviešu, neskatoties uz to, ka tas ir valsts apmaksāts un palīdz drošāk justies vai pat izglābt dzīvi, Irīna Januma informēja, ka viņa un viņas biedrība izvērš aktīvāku darbu reģionos, aicinot iesaistīties gan pašvaldības, gan arī reģionālos medijus. Viņa uzskata, ka pašvaldības nav iesaistījušās adekvātā apjomā onkoloģisko saslimšanu skrīningā. Viņasprāt, krūts vēža skrīninga pārbaudes spēji uzlabotos gan ar komunikāciju reģionālā mērogā, gan ar tādas nodrošināšanu.
Pacientu biedrības vadītāja uzsvēra, ka ļoti lielu ieguldījumu daudzu problēmu risināšanā devusi 13.saeimas deputātu grupa onkoloģijas pacientu atbalstam jeb tā dēvētā Saeimas “onkogrupa”. Viņa pauda cerību un apņēmību sadarboties, lai arī 14.Saimā tāda “onkogrupa” būtu. Januma pauda gandarījumu, ka pēdējais gads pozitīvi vērtējams arī ar pacientu organizāciju iesaisti dažādās apspriešanas un plānošanas norisēs. Beidzot pacientus uzklausa ne tikai onkologi, bet arī politiķi.
Kampaņas vēstneses guva zināšanas un informāciju, lai tālāk informētu sabiedrību par krūts vēža skrīningu, zāļu pieejamību, jaunumiem ārstēšanā, uzturu, fiziskajām aktivitātēm un emocionālo stabilitāti.
Kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” notiek saistībā ar starptautiski iedibināto Krūšu veselības mēnesi oktobrī. Krūšu veselības mēnesis un kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” tiks noslēgta ar Latvijas Onkologu asociācijas konferenci ārstiem un pacientu organizācijām, kas notiks 27.oktobrī. Konferences tematiskais saturs būs sadalīts trīs virzienos – diagnostikā, ārstēšanā un rehabilitācijā.
Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” rīko Latvijas Onkologu asociācija un krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “Vita”. Kampaņas mērķis ir aicināt sievietes rūpēties par savu veselību, izmantojot valsts apmaksātās krūts mamogrāfijas pārbaudes, un izglītot par agrīnas diagnostikas nozīmi krūts vēža ārstēšanā un personalizētas terapijas nozīmīgumu.