Rukolas salāti – ēdienkartes dažādošanai un veselībai + receptes

Rukolas salāti

Rukolas salāti ir fantastisks augs un ļoti labs mūsu veselībai! Mums ir tas prieks un laime dzīvot laikā, kad ir pieejami svaigi dārzeņi un salāti no dažādām pasaules vietām, dodot mums iespēju dažādot ēdienkarti un uzņemt organismam nepieciešamos vitamīnus.

Brīžiem šķiet – kā gan varējām iztikt agrāk, kad salātu lapu daudzveidība  veikalos bija daudz šaurāka un nevarēja dabūt ne rukolu, ne spinātus, bet salātu lapas vien. Šoreiz stāstīsim vairāk par rukolu.

 

Rukolas salāti – superaugs

– Lai gan rukola Latvijā kļuva pazīstama nesen, tā ieguvusi pārliecinošu popularitāti, pabīdot malā parastos salātus. Par šā auga dzimteni uzskata tādas Vidusjūras reģiona valstīs kā Maroka, Portugāle, Lībija un Turcija. Rukolai ir vairāki nosaukumi, to dēvē arī par arugulu, rugulu, eruku un citādi. Vārds rukola cēlies Itālijā.

Vidusjūras reģionā rukolu audzē jau kopš Romas impērijas laikiem. Agrāk tā auga arī savvaļā, bet lielākoties to audzēja dārzos līdzās pētersīļiem, bazilikam un citiem dārzājiem. Mūsdienās rukolu var iegādāties gandrīz jebkurā, pat pavisam nelielā veikaliņā.

To var nopirkt gan atsevišķi, gan salātu maisījumos. Lielākās rukolas ražotājvalstis mūsdienās ir Itālija un Francija. Mūsu tirgum to visbiežāk piegādā no Itālijas ražotājiem. Bet rukolu var izaudzēt arī mājās siltumnīcā, podiņā uz balkona vai palodzes. Atkarībā no ražotāja, šķirnes un auga vecuma šā auga garša var atšķirties. Tā var būt maigāka vai asāka, – pastāstīja uztura speciāliste Inga Širina.

Izrādās, ēdamas ir ne tikai rukolas lapas, bet arī ziedi un diedzētas un nediedzētas sēklas. Rukola, tāpat kā citi zaļo lapu dārzeņi, ir ļoti veselīga, īpaši baudot to svaigu, uzsver uztura speciāliste. Viņa iesaka rukolu izmantot dažādu salātu pagatavošanai, piemēram, kopā ar citām salātlapām, – tad, ja kādam ēdējam rukolas garša šķiet pārāk asa un pikanta.

– Pati rukolu baudu visu cauru gadu, bet sezonas laikā, kad nopērkama vietējā rukola, tā ir īpaši garda. Rukolas lapas gatavoju vienas pašas vai miksēju ar citām salātlapām, pievienoju arī tomātus, mocarellas sieru, greipfrūtu un pekanriekstus.

Mērci, ar ko pārliet šos salātus, gatavoju, piemēram, no balzametiķa vai cita etiķa un kādas eļļas – olīvu, ķirbju sēklu vai citas. Man rukola garšo arī kopā ar avokado un grilētām garnelēm. Tā labi sader arī kopā ar granātābola sēkliņām. Rukolas salātu receptes ir ļoti daudz un dažādas, pagatavot šos salātus ir vienkārši, – pastāstīja Inga.

Uzturvērtības ziņā rukolai piemīt tikai veselīgas īpašības. Ierobežojumu lietošanai nav, izņemot tos gadījumus, ja organisms to slikti panes. Tāpat kā citi dārzeņi, arī rukola satur ļoti maz kaloriju – 100 g tikai 25 kcal. Bet tā papildina organismu ar C vitamīnu (25% no dienas devas), A vitamīnu (47% no dienas devas), kalciju (16%), magniju (11%) un kāliju (10%), kā arī ar citiem vērtīgiem vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem. Rukolai piedēvē vēl cita veida labvēlīgu ietekmi uz veselību.

Lasi arī: Viegli, svaigi un eleganti: salāti pavasarīgai maltītei

Piemēram, šis augs, iespējams, samazina ļaundabīgo audzēju, cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimību attīstības risku, kā arī palīdz samazināt aptaukošanos. Tiesa, rukolas labvēlīgā ietekme notiks tikai tad, ja kopumā ievērosiet veselīgu dzīvesveidu.

Bet rukola viennozīmīgi iederas veselīga uztura ēdienkartē, uzsver uztura speciāliste. Zinātnieki patlaban aktīvi pēta rukolas kultivācijas iespējas, lai varētu izaudzēt uzturvērtības ziņā vēl bagātīgākus augus.

 

Šķir otru lapu, lai uzzinātu recepti

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru