Gada siltajos mēnešos ievērojami pieaudzis zibens radīto bojājumu skaits māju un dzīvokļu elektroinstalācijām, liecina Gjensidige Latvija rīcībā esošā informācija. Zibens radītais kaitējums vairums gadījumu ir īssavienojums, kas var gan sabojāt elektroierīces, gan rezultēties lielākā nelaimē – ugunsgrēkā. Gjensidige Latvija eksperti aicina arī dodoties atpūtā neaizmirst par ēkas elektrodrošību un atgādina par svarīgiem piesardzības pasākumiem.
Šogad Latvijas iedzīvotājus lutina īpaši vasarīgi laikapstākļi, kas reizē nozīmē arī pastiprinātu pērkona un zibens aktivitāti. Gjensidige Latvija pieejamā informācija liecina, ka lielā karstuma un sausuma dēļ radītie bojājumi īpašumiem ir niecīgi, taču ievērojami pieaudzis to apdrošināšanas gadījumu skaits, kas radies zibens radīto bojājumu dēļ.
Visbiežākie elektrobojājumi ir dažāda apjoma īssavienojumu rezultātā: bojātas elektroiekārtas, piemēram, interneta rūteri, televizori, datori, TV dekoderi u.c. iekārtas, kuras ikdienā mēdzam atstāt ieslēgtas visu dienu. Ievērojami biežāk nekā daudzdzīvokļu namu dzīvokļos īssavienojumi rodas tieši privātmājās, jo ne vienmēr zibens novedēji uzstādīti pareizi un ir efektīvi.
Katrai ēkai ir nepieciešama zibensaizsardzība. Tas ir aktuāli jo īpaši tādēļ, ka nemitīgi pieaug elektroierīču lietojums. Jo vairāk elektroierīces atrodas ēkā, jo lielāks kļūst arī ēkas magnētiskais lauks, kas sev klāt pievelk zibeni. Negaisu aktīvā sezona sākas jau maija beigās un turpinās līdz pat rudenim, taču, ja ārā ir atbilstoši laikapstākļi, zibens var spert arī citos gada mēnešos. Visbiežāk zibens nodara bojājumus tieši datoriem, televizoriem, ledusskapjiem, televīzijas dekoderiem, apkures katliem, veļas mašīnām, cepeškrāsnīm, elektriskajām plītīm, trauku mazgājamajām mašīnām un ūdens sūkņiem.
Gjensidige Latvija eksperti iesaka:
1. Tuvojoties negaisam ēkām ir jāaizver logi, durvis un dūmvadu aizvērtņi.
2. Negaisa laikā ieteicams izvairīties no kontakta ar ūdeni – mazgāt traukus, iet dušā vai vannā, jo ūdens novada elektrību, kas var būt īpaši bīstami, ja ēkai ir iespēris zibens.
3. Nevajadzētu atrasties pie elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, pieskarties ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem.
4. Televizoru, radio ierīces un citas elektriskās ierīces nepieciešams atvienot no elektrotīkla, kā arī negaisa laikā nevajadzētu izmantot mobilo telefonu.
5. Tuvojoties negaisam – vai tas ir ar vai bez lietus – ir jāuzmanās no aktivitātēm dabā, jo zibens var spert arī no skaidrām debesīm. Risks saglabājas līdz pat pusstundai pēc pēdējā novērotā zibens vai dzirdētā pērkona dārda. Tādēļ drošākā vieta negaisa laikā ir atrasties telpās.
6. Lai pasargātu īpašumu negaisa laikā, primāri ir jāparūpējas par zibensnovedējiem un to, lai mājas elektrosistēma ir izturīga pret strāvas piegādes traucējumiem, kas var izraisīt elektroierīču bojājumus vai ugunsgrēku. Ņemot vērā to, ka no uguns nelaimes ne vienmēr ir iespēja izvairīties, īstenojot arī dažādus zibens aizsardzības pasākumus, ir svarīgi, lai, mājoklī būtu uzstādīts dūmu detektors, kā arī vismaz viens ugunsdzēsības aparāts.
Par ADB “Gjensidige”: ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 24 gadu jubileju. Gjensidige Latvija ir viena no TOP3 vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. Gjensidige Latvija piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 pārstāvniecībās un klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.