Stādu audzēšana mājās; 7 iesācēju kļūdas un kā no tām izvairīties

Kļūdās tikai tie, kas neko nedara. Ja nolemjat audzēt stādus paši, jums noteikti nāksies saskarties ar dažām ķibelēm. Lai to būtu mazāk, pastāstīšu, kādas kļūdas pieļauj iesācēji un kā no tām izvairīties

1. Pārāk augsta temperatūra

Temperatūra mājās katram ir atšķirīga, un, dzīvojot daudzdzīvokļu mājās, mums ir maz iespēju to regulēt. Un augiem agrīnā attīstības stadijā ir nepieciešama noteikta temperatūra. Parasti mājās ar centrālo apkuri ir diezgan karsts, daudz siltāks, nekā nepieciešams, lai stādi neizstieptos un nenovilktu kvalitatīvus ziedu plankumus.

Piemēram, tomātiem pirmās ziedkopas likšanas periodā (tas ir aptuveni 2-3 nedēļas no stādiem) optimālā nakts temperatūra ir 12-18 grādu pēc Celsija. Bet ne 25, kā tas ir mūsu dzīvokļos.

Stādu vislabākajai attīstībai ir svarīgas nakts un dienas temperatūras atšķirības. Tieši ar ievērojamām svārstībām noteikts liels skaits ziedpumpuru – nākotnē tā ir krāšņi ziedošas petūnijas un kārtīga tomātu, papriku, baklažānu raža.

Tāpēc mēs uzmanīgi sekojam līdzi temperatūrai. Lielākajai daļai no mums, kas dzīvo ar centrālās apkures radiatoriem un plastikāta logiem, tas nozīmē radīt vēsākus apstākļus. Ideālā gadījumā stādiem nepieciešams atvēlēt atsevišķu telpu, kur naktī atvērt logu. Protams, pārliecinoties, ka palodze vai plaukts nav pārāk auksts.

2. Pārmērīga laistīšana

Kā rāda prakse, stādus pārlaistīt ir vieglāk nekā nepietiekami aplaistīt. Ja pat jūs pārlaistīsiet augus, tas kļūs redzams, un jūs labosiet situāciju. Lielākā daļa populāru kultūru, kas tiek audzētas caur stādiem, panes īslaicīgu izžūšanu (bet ne stādu stadijā, tie ir ļoti uzmanīgi jānovēro). Taču pārlaistīt augus nav vērts, īpaši iesācējam, kurš “žēl” stādu un tādēļ tie tiek laistīti maksimāli. Rezultātā – stīdzēšana, vāji, “šķidri” stādi, sakņu pūšana, augsnes skābšana.

Ir daži vienkārši ieteikumi:

-laistīt stādus, kad izžūst virskārta. Dažkārt ieteicams sekot līdzi augsnes krāsai, laistīt, kad augsne kļūst gaišāka. Taču tas nedarbojas ar visiem augsnes maisījumiem. Piemēram, ja augsnē ir daudz melnas apakšējās kūdras, jūs varat nepamanīt atšķirību. Augsni labāk aptaustīt ar roku vai novērtēt ar trauka svaru;

-Ņemiet vērā, ka augiem dažādos attīstības posmos ir nepieciešams atšķirīgs mitruma daudzums. Kamēr tie ir mazi, tiem pietiek ar minimālu laistīšanu, ūdens traukā ar augsni drīzāk iztvaiko, nevis uzsūcas saknēs. Stādiem augot, tiem nepieciešams arvien vairāk laistīšanas. Un aprīlī, kad stādi jau ir lieli, un mēs papildus iznesam tos uz balkona, lodžijas, siltumnīcā, kur pavasara saule jau ir karsta, mums jālaista bagātīgāk;

– laistīšanai izmantojam istabas temperatūras ūdeni. Lielisks palīglīdzeklis stādu audzēšanā – kapilārie paklājiņi, ar kuriem var nodrošināt pastāvīgu mitrumu stādu konteineros.

3. Stādu audzēšana bez papildu apgaismojuma

Reti kad dzīvokļos vai mājās ir apstākļi stādu audzēšanai bez mākslīgā apgaismojuma. No savas pieredzes es varu jums to pastāstīt. Papriku un tomātu dīgstus var audzēt uz liela loga, kas vērsts uz dienvidiem vai dienvidrietumiem, bez papildu apgaismojuma. Bet tikai tad, ja diezgan agri jūs pārvedīsiet augus rūdīties uz saulaināku vietu. Bet petūnijas, kalibrahojas, lauvas zaļumi, citas kaprīzes, kā arī ķirbji jums to nepiedos.

Cik reižu esmu redzējusi mocītus petūniju stādus, kas bija audzēti pie loga bez apgaismojuma un pat mazos kausiņos! Tā nav puķkopība, bet gan ņirgāšanās par augiem.

Nopirkt lampu apgaismojumam tagad nav problēma. Labāk – fito lampa, bet jūs varat izmantot arī parastas dienas gaismas lampas un parastas LED lampas. Tām būtu jāstrādā uz augiem apmēram 14 stundas dienā. Visvieglāk lampas ieslēgt plkst. 7 un izslēgt, kad dodaties gulēt. Man ir viena gara lampa uz platas palodzes.

4. Nepareiza augsnes izvēle

Kā man šķiet, iesācēji pieļauj divas kļūdas. Vai nu viņi ņem parasto dārza augsni stādiem, pievienojot tur kaut ko “garšīgu”, vai arī pērk pirmo augsnes maisījumu, turklāt treknāku, obligāti ar uzrakstu “dzīvā”, “bio”, “melnzeme”.

Dārza augsne nav piemērota stādu audzēšanai, pat ja tā ir pietiekami auglīga. Parastā augsne konteineros ir sablīvēta, neļauj gaisam izplūst cauri. Augsnei stādiem nav obligāti jābūt treknai, bet irdenai, gaisu caurlaidīgai, ūdeni aizturošai – obligāti.

Kas attiecas uz pirktajām augsnēm, es ļoti aizdomīgi raugos uz visām tām “bio” un “dzīvajām”, īpaši no mazpazīstamiem ražotājiem. Kas tur ir iejaukts, mēs nezinām. Labākais pamats stādu augsnei – kūdra.

5. Nepareiza konteineru izvēle

Parasti runa ir par pārāk maziem traukiem. Starp citu, stādus vispār nav vērts audzēt vienā kopējā traukā. Izņemot tomātus, kas ātri uzaudzē papildu saknes. Tiem stāds ar atvērtu sakņu sistēmu parasti iesakņojas. Šī tehnoloģija ir novecojusi, to var izmantot tikai tad, ja stādiem ļoti trūkst vietas.

Taču, cenšoties ietaupīt vietu uz palodzēm un augsni podos, dārznieki dažkārt izvēlas tik mazus traukus, ka stādi vienkārši nevar sasniegt normālu izmēru. Šeit ir sniegti aptuvenie ieteikumi par augsnes tilpumu populāriem augiem:

Tomātiem – 300 ml, pundurveidīgām šķirnēm – līdz 1 litram. Pipari, baklažāni – tikpat. Gurķiem – 250 ml. Samtenes, atraitnītes, cinnijas, lobēlijas – 250-300 ml. Krūmu petūnijas – 250-300 ml. Ampelas petūnijas, kalibrahojas – 800-1000 ml. Tas ir pēdējā konteinera tilpums, no kura augs stādīts pastāvīgā vietā. Ja paredzēts 1-2 stādus pārstādīt, tilpumu palielina pakāpeniski.

6. Mēģinājums audzēt mājās tādu kultūru stādus, kam nepatīk mājas apstākļi

Nav iespējams mājās izaudzēt pilnvērtīgu visu veidu kāpostu stādu. Pat uz lodžijas vai stiklota balkona to darīt ir problemātiski, rezultāts nav satraukuma vērts. Visu veidu kāpostus piemērotāk ir sēt siltumnīcā. Pat ja jūs, tāpat kā es, to darāt aprīļa beigās, kāpostiem būs laiks, un arī agrajiem kāpostiem.

Manuprāt (tas ir personisks viedoklis, citi dārzkopji var iebilst), nav jēgas mājās audzēt ķirbju stādus. Tiem vajag daudz gaismas. Ne tikai es pamanīju, ka gurķi, ķirbji, melones un citi ķirbj-veidīgie, audzējot mājas stādus, dod ražu varbūt agrāk, bet galu galā mazāku nekā tieši zemē iesētie augi. Pats sev jau sen esmu noteicis noteikumu: gurķus sēju siltumnīcā izmērcētas vai sausas sēklas, bet ķirbju un meloņu stādus audzēju siltumnīcā.

Nav jēgas apgrūtināt mājās un ar ātri augošām puķēm, kuras sēj aprīlī. Tās ir samtenes, cinnijas, ageratumi, alyssum, asteres un citas. Arī tās labāk sēt siltumnīcā.

Lasi vēl: Padomi zvaigžņu zīmju pārstāvjiem, no kā izvairīties 2025. gadā, lai gads būtu izdevies

7. Nepareizi sēšanas datumi

Sēšanas datums ir viens no aizraujošākajiem jautājumiem dārzkopībā. Jūs tikai dzirdat: -Kad sēt tomātus? -Vai jau sējāt papriku? Galu galā katrs dārznieks ar pieredzi izstrādā savu laiku. Iesācēji var izvēlēties vienu no diviem veidiem. Pirmais ir internetā atrast konkrētus skaitļus, kādam jābūt konkrētas kultūras stādu vecumam, kad tos sēj. Šos datus var atrast plašumā. Tikai neaizmirstiet, ka termiņi ir doti no dīgšanas, nevis no sēšanas. Iesākumā sējiet tikai tā, kā to paredz zinātne, un pēc tam skatieties, ko iegūsiet, un veiciet korekcijas.

Otrs veids ir vadīties pēc tiem termiņiem, kurus ievēro kāds no pieredzējušiem dārzniekiem jūsu reģionā. Piemēram, man tie ir šādi: pipari un baklažāni – 15. februārī (savulaik sēja vēlāk, bet nolēmu atgriezties tieši pie agrās sējas).

Tomāti indeterminanti siltumnīcā – 25. februārī, tomāti indeterminanti uz lauka – aprīļa sākumā vai vidū. Pupiņas – februāra sākumā vai kopā ar papriku. Petūnijas (Petunias ampelnye) – februāra sākumā, krūmi – 8. martā. Selerijas, puravi – februāra vidū. Kāposti, bietes, samtenes, cinijas, alises – 20. aprīlī. Ķirbji siltumnīcā – aprīļa beigās.

Sēšanas datumi neietekmē stādu kvalitāti un kopējos rezultātus tik lielā mērā kā citi faktori. Protams, saprātīgās robežās. Vēl viena lieta: vēlu sēt ir labāk nekā sasteigti. Īpaši, sējot mājās. Noteikti kāds atcerēsies arī citas kļūdas, kas tiek pieļautas, audzējot stādus. Bet es gribētu nosaukt, iespējams, galveno. Tās ir bailes, nedrošība, pastāvīga sajūta, ka kaut ko daru nepareizi.

Augiem nepatīk, ja dārzniekam ir trīcošas rokas un nemitīga mētāšanās. Nav jābaidās, nemitīgi šķirstot internetu, lasot vienu vai otru blogeri, meklējot perfektu agrotehniku. Vienkārši ņemiet un sāciet strādāt. Veiksmi!

Leave a Comment