Pasaules tirgi palielināja nedēļas zaudējumus, ņemot vērā neskaidrības saistībā ar gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām.
Galvenie ASV un Eiropas etaloni, šķiet, noslēgsies zemāk, ko ietekmēja spraigā cīņa starp Trampu un Harisu. Maikls Makkartijs, tirgus stratēģis un Moomoo Australia komercdirektors, atzīmēja: “ASV vēlēšanu rezultāts, no kura pasaules tirgi baidās visvairāk, ir strupceļš – nav skaidra uzvarētāja: Šāds iznākums gandrīz noteikti sagrautu vairāk nekā četrus gadus ilgušo ASV akciju “bull market” tirgu, tādējādi samazinot arī globālo akciju kursu.
Tikmēr ASV dolāra kurss mīkstinājās pirms šodien gaidāmajiem datiem par darba samaksu nelauksaimniecībā, ņemot vērā gaidas par darba tirgus atdzišanu. Patvēruma aktīvi, piemēram, zelts, sudrabs un kriptovalūtas, ceturtdien atkāpās no nedēļas augstākajiem rādītājiem, liecinot, ka investori maina pozīciju pirms potenciāli svārstīgā perioda.
Valdības obligāciju ienesīgums turpināja pieaugt, ņemot vērā bažas par inflāciju, ko vēl vairāk veicināja “Trampa tirdzniecība”. Jēlnafta atguvās no pirmdienas izpārdošanas, tirgotājiem pārvērtējot spriedzi Tuvajos Austrumos un Ķīnas tautsaimniecības datus.
Eiropa
Saskaņā ar Eurostat ātrajām aplēsēm eirozonas kopējā inflācija oktobrī pieauga līdz 2% salīdzinājumā ar 1.7% iepriekšējā mēnesī. Pamatinflācija saglabājās nemainīga – 2.7% gada laikā, arī pārsniedzot gaidīto. Šie dati var rosināt Eiropas Centrālo banku pieņemt piesardzīgāku nostāju attiecībā uz procentu likmju samazināšanu, veicinot eiro, kas attiecībā pret ASV dolāru sasniedza gandrīz divu nedēļu maksimumu.
Šonedēļ Eiropas akciju biržās bija vērojams kritums. Euro Stoxx 600 kritās par 2,61%, Vācijas DAX samazinājās par 1,98%, Francijas CAC 40 zaudēja 1,96%, bet Apvienotās Karalistes FTSE 100 pēdējo piecu tirdzniecības dienu laikā samazinājās par 1,68%.
Nozaru līmenī visās kategorijās bija vērojami nedēļas zaudējumi, ko izraisīja riska noskaņojums, un vislielākais atpalicējs bija tehnoloģiju sektors. ASML akcijas samazinājās par 6,64 %, bet SAP zaudēja 1,76 %. Šie kritumi atspoguļoja lejupslīdi Volstrītā, jo lielāko ASV tehnoloģiju uzņēmumu darbības rezultāti ietekmēja izaugsmes akciju cenas pasaulē.
Tomēr kalnrūpniecības nozares akciju rezultāti bija labāki, ko veicināja pozitīvi Ķīnas ražošanas dati. Pēdējo piecu tirdzniecības dienu laikā Rio Tinto akcijas pieauga par 1,16 %, Glencore – par 1,09 %, bet Anglo-American – par 1,01 %.
Runājot par peļņas rādītājiem, HSBC trešā ceturkšņa peļņa pārsniedza gaidīto, un banka paziņoja par papildu vairāku miljardu vērtu akciju atpirkšanas programmu, tādējādi palielinot tās akcijas par 4,4 % nedēļas laikā. Turpretī UBS akcijas samazinājās par 4,5 % regulējuma nenoteiktības dēļ, bankai brīdinot, ka ģeopolitiskie notikumi, ASV vēlēšanas un procentu likmju kritums varētu ietekmēt tās pēdējā ceturkšņa perspektīvas.
Volstrīta
Arī ASV akciju tirgos šonedēļ bija vērojama lejupvērsta tendence, valdot noskaņojumam, kas mazina risku, un galveno tehnoloģiju nozares uzņēmumu peļņas rādītāju neviennozīmīgiem rezultātiem.
Pēdējo piecu tirdzniecības dienu laikā Dow Jones Industrial Average samazinājās par 0.83%, S&P 500 kritās par 1.77%, bet Nasdaq Composite zaudēja 2.29%. S&P 500 ietvaros desmit no vienpadsmit nozarēm nedēļas laikā samazinājās desmit no vienpadsmit nozarēm, un tehnoloģiju akcijas mazināja kopējo noskaņojumu, nedēļas laikā samazinoties par 2,67 %. Šī tendence var liecināt par to, ka investori novirza līdzekļus no izaugsmes akcijām uz drošiem aktīviem.
Alphabet akcijas nedēļā pieauga par 5 %, ko veicināja spēcīgie ienākumi, jo Google Cloud izaugsme paātrinājās. Turpretī Microsoft vērtība paslīdēja par 4,33%, un Meta nedēļas laikā saglabājās nemainīga, jo bažas par lieliem mākslīgā intelekta infrastruktūras izdevumiem ietekmēja abu uzņēmumu rentabilitātes perspektīvas. Apple rezultāti sagādāja vilšanos, jo Ķīnā joprojām bija vērojams vājums, savukārt Amazon pārspēja tirgus gaidas visos galvenajos rādītājos.
ASV ekonomika trešajā ceturksnī pieauga par 2,8%, kas ir nedaudz zemāks rādītājs par gaidīto, tomēr joprojām atspoguļo noturīgu trajektoriju, vēl vairāk atbalstot “mīkstās piezemēšanās” scenāriju. Tirgus dalībnieki tagad koncentrē uzmanību uz oktobra datiem par darba samaksu nelauksaimnieciskās darbības jomā, un vienprātība liecina par potenciālu nodarbinātības pieauguma tempa palēnināšanos.
Āzijas un Klusā okeāna valstis
Āzijas un Klusā okeāna reģiona akciju tirgi bija neviendabīgi atšķirīgas ekonomiskās dinamikas apstākļos. Japānas etalons Nikkei 225 nedēļas laikā pieauga par nedaudz mazāk nekā 1%, izdzēšot agrīno pieaugumu, jo pēc Japānas Bankas lēmuma saglabāt nemainīgas procentu likmes 0.25% līmenī, vienlaikus signalizējot par procentu likmju paaugstināšanas iespēju decembrī, jena nostiprinājās.
Ķīnas akciju tirgi piektdien pieauga pēc uzmundrinošiem ekonomikas datiem, tomēr nedēļas laikā saglabājās nemainīgi. Oktobra PMI ražošanas sektorā pirmo reizi kopš aprīļa palielinājās, norādot, ka nesen veiktajiem stimulēšanas pasākumiem, iespējams, sāk būt pozitīva ietekme.