Ikvienu uzņēmējdarbības jomu caurvij loģistika, taču šīs nozares iespējas pagaidām Latvijā izmantojam pārāk maz. Pilnvērtīgi izprotot loģistikas procesu un piegādes ķēžu iespējas un pareizi tās pielietojot, mēs varam ietaupīt daudz laika un līdzekļu. Šobrīd rodas sajūta, ka mēs neizprotam, kas patiesībā ir loģistika, un Latvijā ārkārtīgi trūkst labu loģistikas speciālistu, stāsta SIA “NNL LV” direktors Normunds Kozlovskis.
Trūkst izpratnes par iespējām
Daudzi uzņēmēji apgalvo, ka viņiem nav nepieciešami uzlabojumi loģistikas jomā un ka viss strādā tāpat, taču liela daļa no viņiem patiesībā neprot gudri izmantot šīs iespējas savā labā. Gudri izmantot iespējas nozīmē beidzot sākt rēķināt, cik kas maksā, veikt rūpīgu uzskaiti un maksimāli izmantot katru kvadrātmetru un darba stundu.
Mums jāsāk apzināties, ka loģistika nav tikai transports un noliktava. Tā ir daudz plašāka un sarežģītāka joma, turklāt arī noliktavā ir jāvada darbs, jāapzinās, kas ir preču atlikumu vadīšana, – nevar nepārtraukti tikai iepirkt un visu, ko nepārdod, glabāt noliktavās. Uzņēmējam ir jābūt skaidram plānam, ko pārdot šodien, ko rīt un pēc pieciem mēnešiem. Tieši izpratnes trūkuma dēļ noliktavas ir pārpildītas ar precēm, kuras neviens nepērk, un, jo ilgāk preces tur stāvēs, jo mazāka iespēja, ka kāds tās pirks.
Sasniegt ASV līmeni
Atbilde, ka “mēs tā strādājam jau 20 gadus”, ko reizēm var dzirdēt no uzņēmējiem, mūsdienās vairs neiztur kritiku. Es degu par loģistikas nozari, vēlos, lai uzņēmēji sāktu rēķināt, lai mums veidotos izpratne, ka loģistika ir visur un nozares speciālistus neuztvertu kā kolhoza noliktavu vadītājus. Tiem, kuriem ir zināšanas un pieredze, ir jāiesaistās nākamās paaudzes izglītošanā, lai arī pie mums loģistika būtu ASV līmenī.
Loģistikas speciālists vai uzņēmējs ar vispusīgu redzējumu vienmēr būs pieprasīts un atradīs darbu, taču šādu cilvēku pagaidām ir gaužām maz. Tāpēc esam gandarīti, ka mūsu uzņēmumam kopā ar Biznesa augstskolu Turība ir izdevies radīt studiju programmu “Biznesa loģistikas vadība”, kas ļaus nodot zināšanas un pieredzi jaunajiem profesionāļiem.
Ārvalstīs novērtē vairāk
Pieprasījums pēc loģistikas speciālistiem jau ir – jāspēj tikai radīt piedāvājumu. Zināšanu un spēju līmenī Latvijas prāti ir konkurētspējīgi arī starptautiskā arēnā, turklāt mūsu speciālisti savus pakalpojumus piedāvā par draudzīgākām izmaksām. Manuprāt, ārvalstīs mūsu speciālisti būs pat vairāk pieprasīti, nekā pašu mājās, jo pasaulē šādus prātus gluži vienkārši vairāk novērtē.
Arī Latvijā loģistikas nozarei ir liels potenciāls – mēs esam ostas pilsētu un jūras republika. Atliek tikai celt savu profesionalitātes līmeni, jo, piemēram, drošības ziņā kravu pārvadājumos un uzglabāšanā mēs jau tagad esam daudzus soļus priekšā Krievijai u.c. valstīm. Jāsaprot, ka nākotnē atgriezīsies arī kravu apjomi no austrumiem – nevienas sankcijas nevar ilgt mūžīgi, turklāt risinājums, ko Krievija ir izvēlējusies šobrīd, ir pārāk dārgs. Un Latvijai ir jābūt gatavai uz jūras un dzelzceļa kravu apjomu atgriešanos un savlaicīgi jānodrošinās ar izglītotiem nozares speciālistiem.
Vairot mūsu valsts prestižu starptautiskā līmenī
Lai sekmētu nozares attīstību, būtu jādomā arī par loģistikas uzņēmumu asociācijas izveidi, kādas šobrīd Latvijā nav. Ir tikai transporta uzņēmumu asociācija, kurai, protams, jāturpina darboties, bet ir nepieciešama lielāka organizācija, kas apvieno visu nozari, ne tikai transportu. Viens cilvēks nevar paveikt visu, tāpat kā viena skudra var panest tikai vienu skuju, bet cik daudz var paveikt viss pūznis?!
Loģistika ir arī veids, kā vairot mūsu valsts prestižu starptautiskā līmenī. Jā, mēs esam maza valsts un nācija, taču nedzīvojam izolācijā no citiem – arī mums apkārt ir valstis, kurām varam pārdot savus pakalpojumus un zināšanas. Mēs varam eksportēt, apmācot ārvalstu studentus, tādejādi iegūstot arī potenciālos sadarbības partnerus nākotnē un sekmējot nozares attīstību.
Vienmēr un visās nozarēs varēs atrast, kur un kā pielietot loģistikas zināšanas, šī joma ir integrējusies visos uzņēmējdarbības veidos. Ja mēs vēlamies ražošanas, tūrisma, izglītības un citu jomu attīstību, šis process būtu jāsāk ar jaunu loģistikas speciālistu sagatavošanu tautsaimniecībai.