Praktiski visu ziemas kviešu, rudzu, tritikāles un ziemas rapšu lauka apskate vieš cerības, ka šis beidzot varētu būt labas ražas gads. Tā pēc pirmajiem lauku apsekojumiem ražas prognozēšanai secina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.
Augu labu attīstību ietekmējuši laika apstākļi pērnā gada rudenī, kad ražu vāca ievērojami agrāk un arī ziemāju sēja notika ļoti savlaicīgi. Turklāt aizvadītā gada rudens izrādījās viens no garākajiem un siltākajiem, – septembris un arī neparasti siltais oktobris nodrošināja to, ka pat nedaudz novēlotos sējumos vai tādos, kuros sausuma dēļ aizkavējās dīgšana, augi varēja attīstīties labi.
Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Ziemas kviešu vidējais ražas potenciāls visā valstī pašlaik pārliecinoši ir virs 5 t/ha. Labi sacerojuši rudzi un tritikāle, visi lauki ir izlīdzināti. Ziemas rapša laukos biezība ir vienmērīga un ziedēšanas beigu fāzē esošie augi – spēcīgi. Tiesa gan, dažviet augi joprojām cieš no mitruma trūkuma, tādēļ vasaras vidū vērtēsim, kā šis apstāklis ietekmēs ražas potenciālu.”
Ar ziemājiem apsētās platības šogad tiešām iespaidīgas – vairāk nekā 372 tūkstoši ha, kas salīdzinot ar 2018. gadu ir vairāk par 132 tūkst./ha. No tiem 327 tūkst./ha aizņem kvieši; 34 tūkst./ha – rudzi; 5 985 ha – mieži; 5 030 ha – tritikāle. Tiesa gan, vēl nav sasniegts 2016. gada rekords, kad ziemāju platības visā valstī aizņēma vairāk nekā 377 ha.
Ziemas rapsis sēklu ieguvei šogad iesēts vairāk nekā 96 tūkstošos hektāru.
Plašāka informācija: Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, mobilais tālrunis: 28661751.
Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 “Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība”. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.