Zinātnieki, ekspermentējot, atraduši zāles, kas palēnina Alcheimera slimības progresēšanu

Monumentāls eksperiments ar jaunām demences zālēm pirmo reizi ir pierādījis, ka Alcheimera slimības agrīnās stadijas attīstību var aizkavēt. Lai gan narkotiku ietekme bija niecīga, zinātnieku vidū tās ir izraisījušas milzīgu ziņkāri, jo tās var izrādīties ideāls risinājums slimībai, kuras izplatība pastāvīgi palielinās līdz ar pasaules iedzīvotāju uztūkumu.

Visbiežāk novērotā demences forma ir Alcheimera slimība. Amerikas un Japānas farmācijas uzņēmumu kopuzņēmums veica klīnisko izpēti, kurā piedalījās divi tūkstoši dalībnieku, kuri bija slimības sākuma stadijā. Viņu vidū bija arī Deivids Esams no Lielbritānijas salas. Viņam nācās atvadīties no galdnieka karjeras, ko pārņēma nežēlīgie Alcheimera slimības postījumi, nespējot atcerēties pat visvienkāršākos skapju izgatavošanas un instrumentu apstrādes procesus.

“Ja kāds varētu to palēnināt un pēc tam vispār apturēt, tas būtu lieliski,” sacīja Esams. Viņa sieva Šerila Esama atzina: “Kad mēs to sākām pirms divarpus gadiem, mēs nedomājām, ka tas mums palīdzēs, taču jutām, ka kaut ko darām un varam palīdzēt nākamajām paaudzēm.” Izmeklēšana atklāja divas patiesības. Pēc astoņpadsmit mēnešu lietošanas jaunās zāles ir samazinājušas Alcheimera pazīmju attīstību par vienu ceturtdaļu. Tiek apstiprināts pieņēmuma patiesums, ka Alcheimera slimība ir amiloīda rezultāts. Tiek uzskatīts, ka beta-amiloīds, proteīns, kas uzkrājas smadzeņu spraugās, ir ciešanas emblēma.

Lekanemabs, šis jaunais medikaments, saista beta-amiloīdu kā antivielu, izsaucot imūnsistēmas šūnas, lai to iznīcinātu. Amiloīds ir slimības sakne, kas veicina visas citas slimības. Pēdu paātrinātājs. Džons Hārdijs, UCL Neiroloģijas institūta neiroloģijas profesors, paziņoja, ka tas samazinās amiloīdu un pakāpeniski apturēs slimības progresu. Diemžēl “Lecanemab” var radīt nepatīkamus rezultātus – piemēram, smadzeņu paplašināšanos un asiņošanu. Tikmēr Alcheimera slimnieks Džons Tīlings atzina: «Viss ir labs, jebkas, kas to var aizkavēt vai dot man cerību.”Lai gan tas ir izaicinājums atpazīt demenci tās sākuma stadijā, zinātnieki priecājas.

Tagad, kad antivielu pieeja ir apstiprināta, ir izgaismots skaidrs ceļš uz priekšu, un mums ir jāmeklē līdzīgas antivielas. “Tas ir tik aizraujoši, jo tagad mums ir pirmie rezultāti, kas liecina, ka zāles veiksmīgi ārstē pamatcēloņus un palēnina kognitīvo traucējumu simptomus, kā arī ar Alcheimera slimību saistītos uzvedības simptomus,” sacīja neiroradioloģe Emera Maksvīnija, direktore. Veselības klīnikas Re:Cognition. Pāriet maigs vējiņš, ar savu maigo pieskārienu glāstot zemi. Attiecībā uz Alcheimera slimību ir cerības, ka ārstēšana uzlabosies, kad mēs pagriezīsimies stūrī. Hārdijs pauda optimismu par nākotni.

loading...

Leave a Comment