Katra cilvēka dzīvē ir ar vecumu saistītas krīzes, kuras ne vienmēr ir iespējams izdzīvot bez zaudējumiem. Jau iepriekš uzzinot par šiem svarīgajiem periodiem, ikviens varēs sagatavoties un viegli tikt galā ar apstākļiem, kas traucē laimīgai dzīvei.
Pusmūža krīze – šī frāze, iespējams, ir pazīstama ikvienam. Tomēr ne tikai to pavada psiholoģiskas izmaiņas personībā. Eksperti iesaka iepazīties ar galvenajiem krīzes periodu posmiem, lai maksimāli samazinātu riskus un, pateicoties savlaicīgai sagatavošanās, pēc iespējas ātrāk rastu harmoniju ar sevi un ārpasauli.
1 krīze: 9-10 gadi. Šajā periodā veidojas personība, atklājas potenciāls, un cilvēks sāk apzināties sevi kā daļu no plašās pasaules. Psiholoģiskā sagatavošanās sastāv no tuvinieku atbalsta. Šajā vecumā mainās prioritātes un veidojas personīgās telpas robežas.
2 krīze: no 17 līdz 25 gadiem. Šajā periodā bieži sastopami depresīvi stāvokļi, caur kuriem cilvēks apzinās lietu patieso stāvokli. Pieaugšana neizbēgami noved pie spējas mijiedarboties ar citiem, atbrīvoties no egoisma un mācīties pacietību. Šajā periodā ir nepieciešams piesaistīt pozitīvas domas, lai glābtu zemapziņu no šķēršļu radīšanas, kas traucē laimīgai dzīvei.
3 krīze: 40-42 gadi. Šajā periodā notiek vērtību pārvērtēšana, dzīves gudrības un jēgas iegūšana. Krīze ir pilna ar ceļa zaudēšanu un apātiju, tāpēc ir tik svarīgi to pārvarēt, pierakstot svarīgus mērķus. Vēlme gūt panākumus palīdzēs pārvarēt grūtības, un attīstītā intuīcija neļaus nogriezties no pareizā ceļa.
4 krīze: 49-50 gadi. Psiholoģiski šis periods ir līdzīgs pusmūža krīzei. Šajā periodā notiek iekšējās garīgās harmonijas sasniegums un personības galīgā veidošanās. Šajā periodā ir svarīgi saglabāt enerģijas bilanci , lai novājināta biolauka dēļ nenotiktu enerģijas aizplūšana.
5 krīze: no 50 gadiem. Šajā periodā notiek uzkrāto zināšanu nodošana, savas dzīves analīze un jaunu prioritāšu meklēšana. Šajā periodā svarīgi ieklausīties savā sirdī, nodalot svarīgo no virspusējā, lai neizvēlētos ceļu uz nekurieni, lieki liekot savu drošinātāju. Garīgā krīze būs vieglāka, ja uzturēsit savu ķermeni labā formā, atbrīvojoties no agresijas un citām negatīvām emocijām .
Darbs pie sevis neapstājas no dzimšanas brīža, un dzīves laikā katrs cilvēks saskaras ar līdzīgām grūtībām un problēmām. Tos var pārvarēt, attīstot pozitīvu domāšanu un spēju ieklausīties iekšējā balsī. Attīstīta intuīcija un spēja izturēt grūtības būs atslēga veiksmīgai krīzes periodu pārvarēšanai.
Lai dzīvē nebūtu vietas vilšanās, kas var iznīcināt cilvēku, svarīgi vairot savu enerģiju un iemācīties domāt pozitīvi. Optimistiski noskaņoti cilvēki vieglāk risina aktuālas problēmas un pārvar daudzus šķēršļus laimes ceļā.