Āda ir mūsu veselības un pašsajūtas spogulis, tādēļ rūpēm par to mēdzam veltīt daudz laika un līdzekļu, tomēr – vai vienmēr zinām, kā pareizi rūpēties par ādu? Tuvojoties pludmales sezonai, ievērojot diētas un vairāk sportojot, arī mūsu āda pastiprināti izjūt pārmaiņas. Kā ikdienā pareizi kopt ādu, nepieļaut kļūdas un nenodarīt tai pāri? Padomos dalās BENU Aptiekas piesaistītās ekspertes – ārste-dermatoloģe Lauma Valeine, uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko.
Ādas attīrīšana – pirmais solis ikdienas ādas kopšanā
Dermatoloģe Lauma Valeine uzsver – ādas attīrīšana ir pats pamats ādas kopšanas rutīnā. Ja to nedarīsim, nebūs jēgas nedz no serumiem, nedz krēmiem, nedz jebkādiem citiem labiem, dārgiem ādas kopšanas līdzekļiem, jo āda tos nespēs pilnvērtīgi izmantot. Tādēļ āda ir jāattīra, un tas ir jādara atbilstoši savam ādas tipam. Ļoti būtiska ādas attīrīšana ir taukainai un problemātiskai ādai, jo, ja šī tipa āda netiek attīrīta, tā kļūst vēl problemātiskāka, veidojas jauni izsitumi. Savukārt sausas un jutīgas ādas attīrīšanai ir jābūt ļoti saudzīgai un maigai, lai to nekairinātu.
Ieteicams ādu attīrīt divreiz dienā – no rīta un vakarā. Vakarā – no dienas laikā uzkrātajiem putekļiem, netīrumiem, atmirušām ādas šūnām, kosmētikas, bet no rīta – no sviedriem, atmirušās ādas šūnām, arī no uz spilvena esošās mikrofloras (baktērijas, sēnītes). Ja no rīta to nenotīrām, tā dzīvo uz mūsu ādas un var radīt tajā dažādus iekaisuma procesus.
Sausas ādas attīrīšanai klasiski izmanto pieniņu un toniku. Pieniņu uzklāj uz sejas un noņem ar salveti vai vatītēm un noskalo ar ūdeni vai, ja nevēlamies izmantot krāna ūdeni, izmanto termālo vai dzeramo ūdeni un lieto mitrinošu sejas toniku vai to kombinējot ar micelāro ūdeni. Var izmantot arī tikai micelāro ūdeni, jo tas ir paredzēts gan ādas attīrīšanai no kosmētikas, netīrumiem un visa liekā, gan tās mitrināšanai un normālu pH radīšanai.
Taukainai, problemātiskai ādai ar ļoti izteiktu taukošanos jālieto noskalojamie līdzekļi – geli, ziepes, putas vienu līdz divas reizes dienā, kombinējot tos ar micelaro ūdeni vai toniku vai izmantojot abus.
Dekoratīvās kosmētikas noņemšana
BENU Aptiekas skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko atgādina – katram ādas tipam būs piemērots savs dekoratīvās kosmētikas noņemšanas veids un līdzekļi, tādēļ ieteicams noskaidrot ādas tipu, pašreizējo stāvokli un izmantot tam atbilstošus produktus. Ādas tipu var ātri un ērti noteikt aptiekā, iepriekš pierakstoties sev vēlamajā laikā un vietā.
Ļoti svarīga ir ikdienas rutīna – cik daudz laika esat gatavi veltīt ādas attīrīšanai. Ja tās ir 5 minūtes dienā, tad ir jāpielāgojas un jāpiemeklē attiecīgi produkti. Nav jēgas iegādāties desmit produktus, kas vienkārši stāvēs plauktiņā un netiks lietoti. Jāatrod sev tīkams līdzeklis, un tas jāizmanto divas reizes dienā – no rīta un vakarā.
Sausai un jutīgai ādai iesaka lietot pieniņu, jo tas ir maigāks un saudzīgāk attīra ādu. Savukārt dāmām, kas lieto daudz dekoratīvās kosmētikas un īpaši ūdens noturīgo kosmētiku, ir jālieto speciāli līdzekļi dekoratīvās kosmētikas noņemšanai, jo ūdens noturīgo kosmētiku nevar nomazgāt ar ūdeni.
Līdzekļu klāsts ir plašs – ir pieejamas putas, želejas sejas mazgāšanai un krēmi sejas ādas attīrīšanai, arī micelārie ūdeņi palīdz notīrīt dekoratīvo kosmētiku.
Ādas attīrīšanas “minimums” – micelārais ūdens
L.Valeine par absolūtu minimumu un universālāko līdzekli ādas attīrīšanai uzskata micelāro ūdeni – tas der gan sausas, gan normālas, gan taukainas un problemātiskas ādas attīrīšanai. Sausu ādu tas papildus nesausinās, nepadarīs jutīgu, un arī taukainas ādas attīrīšanai tas būs pietiekams. Teorētiski micelārais ūdens nav jānoskalo, tā ir šī līdzekļa būtība un jēga. Bet, ja ir īpaši jutīga āda, līdzeklī esošās aktīvās daļiņas – micellas – tomēr var būt kairinošas. Šādos gadījumos ieteicams pēc tam lietot dzeramo ūdeni vai termālo ūdeni spreja formā, lai notīrītu no ādas šīs paliekas. Krāna ūdens var papildus sausināt ādu, tādēļ tas jālieto pēc iespējas mazāk. Micelāro ūdeni vislabāk izvēlēties bez pievienotām smaržvielām un aptiekā, jo aptiekās pieejamā kosmētika ir zinātniski testēta.
Biežāk pieļautās kļūdas
L.Valeine atklāj, ka praksē visbiežāk novērotā kļūda ir pārāk aktīva ādas attīrīšana. Tā visbiežāk raksturīga taukainas un problemātikas ādas gadījumā, pusaudžiem, kad divas reizes dienā tiek lietotas ziepes un papildus attīrošs gels, losjoni uz spirta bāzes. Šādā veidā no vienas problēmas var iedzīvoties citā – taukaina seja ar izsitumiem kļūst jutīga un dehidratēta.
Arī neadekvāta attīrīšana var novest pie problēmām – taukošanās un izsitumu veidošanās. Protams, ļoti skrupulozi būtu jāpiemeklē līdzekļi sausas un jutīgas ādas gadījumā, kas ir jāattīra ļoti delikāti, lai nebojātu ādas aizsargkārtu.
Savukārt BENU Aptiekas skaistuma konsultante N.Gavriļčenko visbiežāk novērojusi pārmērīgu sejas skrubju un abrazīvu līdzekļu lietošanu. Cilvēkiem reizēm liekas – jo biežāk tos lieto, jo tīrāka un skaistāka būs āda, bet panāk tieši pretēju efektu. Tiek lietotas dažādas birstes, kas ir domātas sejas ādas attīrīšanai un pamatīgi nolobīta ādas virsējā kārta, it īpaši izmantojot šādus palīglīdzekļus sausas un jutīgas ādas tīrīšanai.
Tāpat mēdzam izvēlēties pārāk biezus krēmus, visam ķermenim vai kādam citam nolūkam domātus krēmus. Šādas kļūdas var veicināt komedonu veidošanos, taukošanos un citas neadekvātas ādas reakcijas, skaidro speciāliste.
Izplatītākie mīti
Lai āda būtu skaista, ir jādzer daudz ūdens. Speciālistes uzsver: lai arī ūdens patiesi ir ļoti būtisks ādas veselībai un skaistumam, ar to vien nebūs līdzēts – ir jādomā par savu uzturu kopumā. Ūdens dzeršana nevarēs labot neveselīga uztura un neatbilstošas kopšanas radītās sekas, tāpēc rūpēm par ādu ir jābūt kompleksām – pareiza ādas kopšana un attīrīšana, veselīgs uzturs, ūdens uzņemšana, uzturēšanās svaigā gaisā un izgulēšanās.
Mitrinošie līdzekļi padara taukainu ādu vēl taukaināku. Tā nav taisnība, jo, ja ir pareizi izvēlēts produkts atbilstoši ādas tipam, tad mitrināšana nepadarīs ādu vēl taukaināku. Tiklīdz ādai ir normāls mitruma līmenis, tā spēj saražot pietiekami daudz sebuma, lai pasargātu sevi. Mitrināšana ir ļoti svarīga jebkuram ādas tipam.
Sejas ādas mazgāšana ar ūdeni padara ādu sausu. Tā ir taisnība – krāna ūdens nebūtu jālieto pavisam vai būtu jālieto pēc iespējas mazāk un noteikti kombinējot ar citiem attīrošajiem līdzekļiem. Ūdens tik tiešām sausina ādu – protams, tas ir atkarīgs no vietas, kur mēs dzīvojam, un ūdens avota, taču, piemēram, Rīgas krāna ūdens ir diezgan sausinošs.
Uzturs ādas veselībai
Tuvojoties pludmales sezonai, arvien vairāk tiek izmēģinātas dažādas stingras un specifiskas diētas, kas diemžēl var negatīvi ietekmēt arī ādas izskatu un veselību. Tādēļ uztura speciāliste Liene Sondore iesaka nemesties krasos izaicinājumos. Pludmales sezonai ir jāsāk gatavoties jau septembrī, oktobrī vai visa gada garumā. Protams, mums katram ir savs vecums, ģenētika un aktivitātes līmenis, tomēr mums ir jābūt fiziski aktīviem visu gadu. Savukārt no krasām diētām visvairāk cietīs āda, mati un nagi.
Lai rūpētos par ādas elasticitāti, mums noteikti jāpiedomā par olbaltumvielu uzņemšanu – tās ir mūsu būvmateriāls, pret ko nereti izturamies vieglprātīgi – aizmirstam paēst vai ievērojam drastiskās diētas. Olbaltumvielu avoti ir gaļa, piena un skābpiena produkti, svaigi gatavotas zivis, arī pākšaugi, graudaugi, kuri ir pieejami arī ar paaugstinātu olbaltumvielu saturu, piemēram, kvinoja, amarants, griķi, prosa u.c. Savukārt cilvēkiem, kas piekopj kādu no veģetārisma paveidiem, ieteicams lietot sojas produktus un plānot, ar ko aizstāt produktus, kas uzturā netiek lietoti. Skābpiena produkti ir ne vien labs olbaltumvielu avots, bet arī satur probiotiskās baktērijas – lai mēs būtu skaisti, mums ir jābūt veselam kuņģa-zarnu traktam, līdz ar to jāatceras par skābpiena produktiem, biezpienu. Par labu ādas veselībai nāks arī fermentētie produkti un dārzeņi.
Vēl viena tendence ir, sākot sportot, izslēgt no uztura taukus. Taču tauki ir nepieciešami visam mūsu organismam, tāpat kā taukos šķīstošie vitamīni. Tādēļ uzturā jālieto labās taukvielas – olīveļļa, rieksti, sēklas, avokado.
Tas, ko tiešām var un vajadzētu izslēgt no uztura, ir vienkāršie ogļhidrāti – saldumi, cukuri, našķi un ātrās uzkodas. Īpaši kairinoši tie var būt jauniešu ādai un aknes problēmai. Tādēļ, plānojot savu ēdienkarti, atcerieties, ka tā ietekmēs arī jūsu ādas veselību, izskatu un labsajūtu, un parūpējieties, lai jūsu uzturs būtu pilnvērtīgs un nodrošinātu ādu ar tai nepieciešamajām uzturvielām un vitamīniem.
BENU Aptiekas ir daļa no Eiropas mēroga aptieku tīkla, kas apvieno aptuveni 700 aptieku Čehijā, Šveicē, Nīderlandē, Ungārijā, Serbijā, Slovākijā, Igaunijā un Lietuvā. BENU Aptieku tīkls ir viens no vadošajiem zāļu mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā, kas apvieno vairāk nekā 73 aptiekas visos lielākajos valsts reģionos. BENU Aptiekās Latvijā strādā vairāk nekā 400 darbinieku.
[…] Lasi arī: Biežāk pieļautās ādas kopšanas kļūdas un izplatītākie mīti […]
[…] Lasi arī: Biežāk pieļautās ādas kopšanas kļūdas un izplatītākie mīti […]
[…] Lasi arī: Biežāk pieļautās ādas kopšanas kļūdas un izplatītākie mīti […]