Atzīmējot Čehoslovākijas dibināšanas 100. gadskārtu, šī gada jūnijā Čehijas Republikas un Slovākijas Republikas vēstniecības Latvijā rīko Čehijas un Slovākijas kultūras nedēļu. Otrdien, 19. jūnijā plkst. 18.00 Lielajā ģildē gaidāms viens no nozīmīgākajām šīs norises notikumiem – čehu folkroka grupas “Čechomor” un kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” kopīgi veidota koncertprogramma. Pie orķestra diriģenta pults – Normunds Šnē.
Kolektīva mākslinieciskais vadītājs Karels Holass, raksturojot grupas viesošanos Rīgā, pauž:
“”Čechomor” mūziķiem šis ir īpaši saviļņojošs brīdis. Latvijā līdz šim neesam uzstājušies, turklāt tagad, kad šāda izdevība ir radusies – uzreiz simfoniskā orķestra pavadījumā! Sadarbību ar “Sinfonietta Rīga” un Normundu Šnē gaidām ar lielu nepacietību. Katram orķestrim piemīt savs unikāls stils un skanējums, tāpēc likumsakarīgi, ka ikviena šāda saspēle sniedz mums daudz jauna un negaidīta. Jo īpaši mūsu skaņu ierakstu albuma “Pārvērtības” kontekstā. Es nešaubos, ka arī šis koncerts būs īpašs, turklāt ar Latvijas klausītājiem tiksimies skaistajā Lielās ģildes ēkā. Tā ir arī brīnišķīga dāvana mums pašiem, jo “Čechomor” šogad svin savu 30 gadu jubileju.”
2018. gads ir simboliski nozīmīgs ne tikai Latvijai. Arī Čehijas un Slovākijas republikas šogad svin 100. gadskārtu kopš Čehoslovākijas dibināšanas 1918. gada 28. oktobrī, kā arī piemin 50 gadus senos “Prāgas pavasara” notikumus. Pazīstamā čehu folkroka grupa “Čechomor” šogad svin 30 gadu radošā darba jubileju. Plašu popularitāti grupa iemantojusi savā dzimtenē, atskaņojot mūziku, kas sakņojas čehu tautas dziesmās un tradīcijās. Par pavērsiena brīdi grupai kļuva 2001. gads, kad gaismu ieraudzīja skaņu ierakstu albums “Pārvertības” (Prom?ny) – unikāls projekts, kurā grupas veidotās kompozīcijas papildina simfoniskā orķestra skanējums. Mūzikas aranžijas ierakstu albumam veidojies angļu rokmūziķis Džezs Koulmens (Jaz Coleman).
“Čehomor” ir snieguši koncertus ne vien dzimtajā Čehijā un Slovākijā, bet arī daudzviet Eiropā, Ziemeļamerikā, Austrālijā un Āzijā. “Čechomor” ir sadarbojušies ar Jodžiju Hirotu un Sūzanu Vegu, bet īpašos projektos viņi ir redzami kopā ar simfoniskajiem orķestriem. Grupas sastāvā muzicē pieci mūziķi instrumentālisti, kā arī dziedātāja Martina Partlova.
Šogad, atzīmējot savu 30 gadu radošā darba jubileju, “Čechomor” ir izdevuši jaunu ierakstu albumu “Ieelpa” (Nadechnut?), kura veidošanā piedalījies arī pūšaminstrumentu ansamblis “Kumpanovi muzikanti”.
Iezīmējot Lielās ģildes koncertprogrammu, Karels Holass stāsta: “Klausītājiem būs iespēja iepazīt čehu un morāviešu tautas mūziku mūsdienīgās aranžijās, tāpat piedāvāsim arī savus visu laiku populārākos hitus, kā arī dziesmas no jaunākā “Čechomor” skaņu ieraksta albuma “Ieelpa”. Kopā ar grupu Rīgā uzstāsies arī pazīstamā čehu dziedātāja Martina Partlova.”
Rezumējot pausto, Holass turpina: “Aicinu ikvienu rīdzinieku iepazīt čehu un morāviešu tautas mūziku! Tieši no šīs mūzikas savulaik ir izauguši tādi pasaulslaveni komponisti kā Antonīns Dvoržāks, Bohuslavs Martinu, Bedržihs Smetana un Leošs Janāčeks…”
“Čechomor” radošais dzinējs ir Karels Holass (Karel Holas) un Františeks Černijs (František Čern?). Dibināta 1988. gadā, grupa sākotnēji nesusi “Pirmās Čehomorāvijas neatkarīgās mūzikas sabiedrības” vārdu. Vēlāk, sekojot savu klausītāju piedāvātam saīsinājumam, par oficiālu grupas nosaukumu kļuva lakoniskais “Čechomor”. Karels Holass ir kolektīva mākslinieciskais vadītājs un dziesmu autors, kā arī vijolnieks un vokālists. Ārpus darbības grupā, Holass sevi pierādījis kā ražīgu kino un teātra mūzikas autoru. Viņš ir arī piedalījies citos projektos, tā piemēram, sadarbībā ar Alanu Stivellu 1993. – 1995. gadā strādājis pie skaņu ierakstu albuma “Again” veidošanas, kuru abi mūziķi veiksmīgi prezentēja plašā turnejā pa Eiropu. 2003. gadā tam sekoja koncerts “Ķeltu nakts” (Celtic nuit) Parīzes stadionā Stade de France.
Koncerts iekļauts Latvijas valsts simtgades pasākumu programmā un to rīko VSIA “Latvijas Koncerti”. Biļetes pieejamas visās “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.