Celtnieks ar īpašo balsi. Dainis Skutelis vislabāk jūtas Latgalē

Jāpiebilst, ka abās pieminētajās skolās par skolotāju strādāja Daiņa tēvs Jāzeps. Viņš arī pamudināja dēlu doties uz Rīgu un mācīties Rīgas mūzikas internātvidusskolā. Šajā skolā Dainis apguva kora dziedāšanu, kā arī mācījās spēlēt klavieres. Tad noskanēja vidusskolas pēdējais zvans. Dainis mācības neturpināja, strādāja celtniecībā, veica arī šofera, apsarga un metinātāja darbu.

Talantu novērtē arī Maestro

Strauju pagriezienu viņa dzīvē radīja piedalīšanās LNT šovā “Latvijas Zelta talanti” 2008. gadā. Māsīca bija izlasījusi ziņu, ka notiks atlase dalībai šajā šovā, un ieteica Dainim izmēģināt savus spēkus. Viņš tajā ne tikai veiksmīgi startēja, bet uzvarēja, saņemot raksturojumu – celtnieks ar apbrīnojamu balsi. Kopš šā šova Dainis celtniecībā un citos darbos vairs nav strādājis. “Tagad, ja nepieciešams, kaut ko būvēju tikai savas ģimenes vajadzībām,” teic Dainis. Šobrīd viņš savu dzīvi pilnībā velta mūzikai. Pa šo laiku paspējis arī iestāties Latvijas Mūzikas akadēmijā, bet diemžēl to nav pabeidzis, izstājies pēc pusotra gada ilgām studijām.

Liels bija jaunā dziedātāja prieks, kad kādu dienu viņš saņēma zvanu no paša Maestro Raimonda Paula ar aicinājumu sadarboties. “Strādāt kopā ar Raimondu Paulu – tas jau ir cits līmenis. Par šo iespēju biju ļoti gandarīts. Ja jau pat Maestro mani ir ievērojis, tad esmu kaut ko sasniedzis,” spriež Dainis. Vairākas sezonas dziedātājs sadarbojās ar Latvijas Nacionālo operas un baleta teātri. Pirmā loma bija pavisam sīka, bet vēlāk Dainis atveidoja Trikē operas izrādē “Jevgeņijs Oņegins” un Arturo “Lučia di Lammermoor”. Jaunais dziedātājs ar pateicību atceras savu skolotāju Operā –Akselu Evarartu no Beļģijas, kurš Dainim palīdzēja sagatavot lo-mas un attīstīt vokālu. Kopā ar Nacionālās operas trupu Dainim ar šīm abām izrādēm bija iespēja paviesoties arī Maskavas Lielajā teātrī, kas sniedza lielisku pieredzi.

Kā zināms, Dainis Skutelis izpilda ne tikai klasiskās mūzikas skaņdarbus, bet arī šlāgerus un piedalās dažādos populārās mūzikas projektos. Ko viņam patīk dziedāt vislabāk? Dziedātājs atzīst, ka tuvāka sirdij viņam ir klasiskā mūzika, īpaši itāļu. Bet viņš labprāt dzied arī šlāgerus, jo tie Latvijā ir ļoti populāri un, var teikt, ir maizes darbs.

Meitene no Preiļiem

Lai gan mēģinājumu un koncertu dēļ Dainim diezgan bieži jābūt Rīgā, viņš kopā ar ģimeni joprojām dzīvo savā dzimtajā pusē – Preiļos. Tur viņu mājās gaida sieva Liene un divas meitiņas – sešgadīgā Karlīna un vienu gadu un četrus mēnešus vecā Enija. Savu topošo sievu Dainis pirmo reizi ieraudzījis Preiļos uz ielas. Meitene uzreiz iekrita viņam sirdī. Vēlāk abi satikušies draugu rīkotā ballītē. Izrādījies, ka Liene ir Daiņa drauga māsīca. Abi kopā ir jau desmit, bet precējušies – se-šus gadus. Patlaban Liene dzīvojas pa mājām ar bērniem, bet, kad abas meitas būs paaugušās, atgriezīsies darbā Preiļu novada domē, kur iepriekš strādāja par sekretāri. Kāpēc pārim bija svarīgi apprecēties? Dainis teic – man šķita, ka tā vajag, turklāt mēs abi esam ticīgi cilvēki.

Mājas darbi pārim esot sadalīti – sieva gatavo un kopj māju, Dainis atbild par saimnieciskajām lietām. Tomēr reizēm arī Dainis stājas pie plīts, vislabāk viņam padodoties kartupeļu pankūkas. Arī šašlika marinēšana grilēšanas sezonā ir Daiņa pienākums.

Vai Dainis vēlētos, lai meitas iet viņa pēdās un pievēršas dziedāšanai? “Ja viņām tas padosies un patiks, tad, protams, jā,” saka dziedātājs. Vecākā meita jau tagad mājās labprāt dzied un ir veiksmīgi piedalījusies divos konkursos – “Cālis” un “Mazputniņš”.

Esmu kļuvis nopietnāks

Kur Dainis jūtas labāk – Rīgā vai dzimtajā pusē? “Man nepatīk lielpilsēta ar tajā valdošo steigu un stresu. Vislabāk jūtos laukos, kur valda miers. Pirms dažiem gadiem iegādājāmies savu lauku māju. Ar sievu izdomājām, ka vēlamies īpašumu, kurā ne no viena neesam atkarīgi. Pat ja man starp mēģinājumiem un koncertiem ir tikai viena brīva diena, braucu uz mājām. Divarpus stundas ceļā paskrien nemanot,” stāsta Dainis. Preiļu pusē viņu gaida arī darbs. Dainis strādā par mūzikas skolotāju divās skolās – Rudzātu vidusskolā un Rožupes pamatskolā. Agrāk pasniedzis mūziku arī kādā Rīgas skolā, bet tas nav bijis viegli skolēnu neciešamās uzvedības dēļ. “Lauku bērni ir daudz piezemētāki, nav tik agresīvi noskaņoti un nepieklājīgi,” atzīst Dainis. Kad viņam jābūt Rīgā uz mēģinājumiem un koncertiem, mūzikas stundas abās skolās iztrūkst. Tā būs arī tagad, kad decembris ir noslogots ar koncertiem. Par laimi, skolu vadība pret to izturas saprotoši.

Pirms dažām dienām, 10. decembrī, bija Daiņa dzimšanas diena – viņam apritēja 31 gads. Vai, pārkāpjot trīsdesmit gadu slieksni, ir mainījusies viņa attieksme pret dzīvi? “Domāju, ka esmu kļuvis nopietnāks, piezemētāks. Ar auto tagad braucu prātīgāk, vairs tā netrakoju,” atzīst dziedātājs. Pie stūres Dainis ir kopš 18 gadu vecuma.

Divi zirgi un kaķis

Kas Dainim sagādā vislielāko prieku? “Tie ir brīži, kad mēs, visa ģimene, esam kopā laukos. Sieva dara savus darbus, piemēram, grābj lapas vai rušinās dārzā, es kaut ko remontēju vai būvēju. Vecākā meita man palīdz, padodot skrūves. Un arī mazā meitiņa ir kopā ar mums. Lauku mājās mitinās arī abi mūsu zirgi, Maija un Lerta un kaķis Tristans, par kuriem regulāri jārūpējas. Mums abiem ar Lieni ļoti patīk zirgi. Tos iegādājāmies skaistumam un arī jāšanai. Reizēm tos jūdzam arī ragavās vai ratos,” stāsta Dainis. Kamēr Dainis uzturas Rīgā, Lienei nākas tikt galā gan ar bērniem, gan zirgiem. “Nekas traks jau nav – zirgiem vienu reizi dienā jāiedod barība un tie jāpadzirda,” stāsta Dainis. Lauku mājās ģimene iekopusi arī dārzu, kurā audzē kartupeļus un citus dārzeņus – kāpostus, burkānus u. c.

Kas Daini šajā pasaulē skumdina? “Tas, ka ļaudis brauc prom no Latvijas strādāt ārzemēs, vecie – nomirst. Lauki paliek tukši. Zemi nopērk lielo zemnieku saimniecību īpašnieki. Ierastā lauku ainava pamazām mainās,” secina dziedātājs.

Melodiju serpentīns

Vēl līdz 28. decembrim atjaunotajā VEF Kultūras pilī notiks pagājušā gadsimta skaistāko latviešu estrādes melodiju koncertu sērija “Melodiju serpentīns”. Deviņos koncertos izskanēs vairāk nekā 40 ikvienam labi zināmas, bet, iespējams, piemirstas latviešu estrādes dziesmas, kas tapušas laika posmā no 1957. līdz 1987. gadam.

Tās izpilda Dainis Skutelis, Kristīne Zadovska, Antra Stafecka, Ginta Krievkalna, Ieva Sutugova, Andris Ērglis, Ivo Grīsniņš-Grīslis un Mārtiņš Ruskis.

Avots:

Leave a Comment