Pilsētas visā pasaulē meklē veidus, lai kļūtu efektīvākas un iedzīvotājiem draudzīgākas. Latvijā, testējot un ieviešot viedo jeb gudro pilsētu (smart city) projektus un tehnoloģiskos risinājumus, galvenajam jābūt cilvēkam, lai veidotu pievilcīgu vidi, uzlabotu dzīves līmeni un kvalitāti, vienlaikus nodrošinot ilgtspējīgu attīstību, secināja eksperti Atvērto inovāciju seminārā.
“Inovācijas ir jāpielieto pozitīvas pievienotās vērtības radīšanai sabiedrībai kopumā. Visa centrā ir cilvēks – viņa paradumi, vajadzības un ikdienas izvēles. Pilsētās inovācijas ir jāievieš pārdomāti, izvērtējot iedzīvotāju paradumus un vēlmes, turklāt par pamatu ņemot aktuālās tendences tehnoloģiju un sociālās antropoloģijas jomā. Viedās pilsētas ir tagadne, tuvāko gadu laikā redzēsim aizvien vairāk šādu piemēru. Šajā jomā Latvijā VEF apkaimei ir liels potenciāls,” norādīja IT uzņēmuma Accenture Inovāciju vadītājs Latvijā Kristaps Banga.
Inovācijas palīdz ne tikai ietaupīt, bet arī efektīvāk izmantot finanšu līdzekļus. Mobilly grupas uzņēmuma MobillyTX vadītājs Valdis Bergs pastāstīja, ka kopš subsīdiju uzskaites risinājuma ieviešanas Jelgavā, pilsēta esošā subsīdiju budžeta ietvaros spējusi par 30% palielināt cilvēku skaitu, kuri saņem atvieglojumus sabiedriskajā transportā, kā arī ietaupīt aptuveni 20% no brīvpusdienām atvēlētā budžeta. Tas ir pateicoties ieviestajam tehnoloģiskajam risinājumam, kas palīdz pašvaldībai reāllaikā un pēc fakta izsekot subsīdiju izmantošanas apjomu, proti, cik cilvēku izmantoja bezmaksas transporta iespējas un cik bērnu, kuriem piešķirtas brīvpusdienas, bija faktiski pusdienojuši.
Nākotnē pilsētām iespējas govtech jomā ir lielas. Būtiski atcerēties, ka vienmēr cilvēka/iedzīvotāja vajadzībām ir jābūt prioritātei. Valstī ir jāievieš tehniskie risinājumi valsts vajadzībām, lai atvieglotu un uzlabotu dažādu pakalpojumu saņemšanas iespējas, piemēram, pierakstīt bērnu skolā varētu lietotnē viedtelefonā, tāpat pieteikt ārpusskolas aktivitātēm un iesniegt visas nepieciešamās atļaujas, zīmes elektroniski, tādējādi ietaupot gan vecāku, gan pasniedzēju laiku. Iespējas ir plašas, tikai jāsaprot iedzīvotāju vajadzības un pilsētai jāievieš atbilstoši IT risinājumi, uzsvēra V.Bergs.
Pilsētās, ieviešot tehnoloģiskos risinājumus, ne vienmēr «gudrībai» ir jābūt atkarīgai no tehnoloģijām, bet svarīga ir arī augstvērtīga infrastruktūra un dzīvojama pilsētas telpa, norādīja arhitektu duets Dagnija Smilga un Niklāvs Paegle, kuri šobrīd strādā pie Latvijas paviljona izveides Expo 2020 Dubaijā. Attiecīgu pieeju viņi cenšas īstenot Expo 2020 izstādē, kur gaisa plūsmas, noēnojuma un saules gaismas kontrole palīdzēs izveidot paviljonu kā publisku ārtelpu, lai tā būtu ērta un patīkama Dubaijas klimatam, kad gaisa temperatūra var pārsniegt 35 grādus pēc Celsija.
Viedo pilsētu jomā nedrīkst aizmirst par stāstu un saturu, lai zīmols būtu savienots ar vērtībām un vajadzībām, atzīmēja radošās aģentūras DDB Latvia vadītājs Andris Rubīns, prezentējot vairākus pozitīvus piemērus, piemēram, Nike Unlimited Stadium, kas ir 200 metrus celiņš astotnieka (vienlaikus Nike sporta apavu) formā pārklāts ar LED ekrāniem, kur skrējēji var piedalīties virtuālās sacensībās ar sevi.
Zīmoliem un uzņēmumiem, kas strādā ar viediem pilsētas risinājumiem, nebūtu jābaidās dalīties ar savu nākotnes redzējumu pat tad, ja tā īstenošanas plāns līdz galam nav skaidrs. Dalīšanās ar vīziju var atvērt jaunas durvis sadarbībai, rezumēja A.Rubīns.
Atvērtie inovāciju semināri (Open innovation meetups) tiks rīkoti reizi divos, trīs mēnešos, lai vienkopus aicinātu nozaru inovāciju uzņēmumus, izglītības un zinātnes sektora, kā arī valsts institūciju pārstāvjus. Semināru mērķis ir veidot vienotu platformu un vidi, kur satikties, dalīties ar aktuālo informāciju atvērto inovāciju jomā, kā arī meklēt jaunas sadarbības formas un iespējas. Semināra galvenais partneris un organizators ir IT uzņēmums Accenture, semināru atbalsta Jaunās Teikas kopstrādes telpa Teikums. Pasākuma rīkošanā ir aicināti iesaistīties arī citi uzņēmumi.