Kas ir “bērnu ūdens”, un kāda veida ūdeni ir labāk izvēlēties bērnam

Gandrīz ceturtā daļa Latvijas mammu (23%) cenšas izvēlēties augstas kvalitātes ūdeni savam bērnam. 48% no viņām iegādājas tā saukto “bērnu ūdeni”, kura iepakojuma noformējums parasti tiek ieturēts bērnu tēmatikā, liecina Latvijas ūdens ražotāja VENDEN veiktā aptauja*. Sertificētā uztura speciāliste Svetlana Aleksejeva skaidro: “Bērnam, jo īpaši līdz viena gada vecumam, ir nepieciešams ūdens, kas ne tikai atbilst higiēnas pamatstandartiem, bet arī ir noteiktiem parametriem atbilstošs: tajā jābūt zemam sulfātu, nātrija un fluorīdu saturam.”

Ūdenim, ko ražotāji sauc par “bērnu ūdeni”, jāatbilst tādiem parametriem kā zems nātrija un citu minerālvielu saturs, kā arī sterilitāte. Uztura speciāliste piebilst, ka, izvēloties ūdeni bērnam, ieteicams dot priekšroku ūdenim, kam ir neitrāla garša un sastāvs: “Ieviešot piebarojumu un gatavojot mazulim pirmos ēdienus uz ūdens bāzes, dodiet priekšroku mīkstam ūdenim. Šāds ēdiens bērnam garšos labāk.”

Visbiežāk – lai mammām atvieglotu izvēli – ūdens, kas pēc visiem parametriem ir piemērots pat zīdaiņiem, tiek iepakots pudelēs ar noteiktu noformējumu, kas ieturēts bērnu tematikā. Bet, diemžēl, ne vienmēr “bērnu” noformējums vai uzraksts uz cenu zīmes garantē to, ka ūdens tiešām ir piemērots mazam bērnam. Šī iemesla dēļ vecākiem jābūt ļoti uzmanīgiem un jāpārbauda ūdens sastāvs uz etiķetes.

Saskaņā ar ASV Pārtikas un medikamentu pārvaldes (angliski – FDA), kā arī Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta (NHS) ieteikumiem, izvēloties ūdeni bērnam, vecākiem ir jāpievērš uzmanība šādiem kritērijiem:

• zems nātrija saturs: 0,02 g/100 ml;

• zems sulfātu saturs: 0,025 g/100 ml;

• zems fluorīdu saturs: 0,11 mg/l.

Ir svarīgi pievērst uzmanību mineralizācijas pakāpei, kas var būt ļoti atšķirīga – no 0,01 līdz 14 g/l. Zīdaiņiem ieteicams lietot ūdeni, kura mineralizācijas pakāpe ir ? 0,5 g/l, savukārt bērniem, kas vecāki par vienu gadu, jau var dot ūdeni ar minerālvielu saturu 0,5–1,5 g/l.

VENDEN izpilddirektors Aldis Škutāns skaidro: “Vecākiem jāatceras, ka zīmējums vai attēls uz etiķetes vien nav drošas izvēles garantija. Ir vienlaicīgi jāizvērtē vairāki parametri. Līdztekus tam, ka “bērnu ūdenim” ir jābūt 100% drošam pēc sastāva un sterilitātes, kā arī vizuāli mazulim pievilcīgam, ir svarīgi arī citi aspekti. Piemēram, pudeles tilpumam jābūt mazākam par 0,5 litriem – lai bērnam to būtu ērti turēt rociņā. Turklāt pudele var būt aprīkota ar speciālu korķi – “knupīti”, kas aizsargā no ūdens izlīšanas. Tas ļaus bērnam dzert ar viņam ērtu ātrumu un neizliet visu ūdeni uz sevis un vecākiem. Bērni šādu pudelīti ņem ar lielu prieku.”

VENDEN aptauja liecina, ka ūdens ir populārākais dzēriens Latvijas ģimenēs: 77% mammu ģimenes locekļiem pirmām kārtam piedāvā ūdeni, 9% – tēju un 3% – kafiju. Uztura speciālite uzskata, ka šī ir ļoti pozitīva tendence, kas saistīta ar sabiedrības izpratnes palielināšanos par ūdens patēriņa nozīmīgumu. Būtiskākais faktors ir patīkama garša – šo atbildi sniedza 30% respondentu, kā arī cena – 23% respondentu. Trešais svarīgākais faktors ir iepakojuma ērtums un pievilcīgums. Turklāt VENDEN aptauja atklāja izteiktu vēlmi iegādāties tieši vietējo produkciju: 51% aptaujāto ģimeņu dod priekšroku Latvijas ūdens zīmoliem.

Būtiski arī perspektīvā tiekties uz to, lai bērns dzertu tieši ūdeni, nevis saldinātos dzērienus. Eksperte pauž, ka nepareiza dzēriena izvēle ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijas bērniem ir augsts aptaukošanās līmenis (25%). Turklāt tas stimulē cukura diabēta attīstīšanos.

Cik tad daudz ūdens vajadzētu dzert bērnam? Pasaules Veselības organizācija informē, ka ieteicamais patērējamā šķidruma daudzums ir atkarīgs no daudziem faktoriem: no vecuma, svara, auguma, aktivitātes dotajā brīdī, gaisa mitruma un temperatūras, kā arī no tā, cik daudz šķidruma cilvēks patērē ar ēdienu. Piemēram, šķidruma daudzumu organismā ietekmē arī tas, ko bērns apēdis: sviestmaizi vai arbūzu. “Orientējoši – 4 līdz 8 gadu vecuma bērniem vidēji nepieciešami 1,6 litri šķidruma pārtikas un dzērienu veidā, no kuriem aptuveni 1,1 – 1,3 litri jālieto dzērienu veidā. Vecumā no 9 līdz 13 gadiem būtiska nozīme ir arī bērna dzimumam: zēniem ieteicams dzert aptuveni 1,5-1,7 litrus šķidruma, savukārt meitenēm – 1,3 – 1,5 litrus,” saka S. Alekseeva.

Par VENDEN

Uzņēmums VENDEN ir dibināts 1997. gadā. Tā pamatdarbība ir avota ūdens un dabīgā minerālūdens ražošana, ūdens lietošanas iekārtu iznomāšana, kafijas un saistīto preču tirdzniecība, kā arī kafijas automātu iznomāšana. Uzņēmums jau vairāk nekā 20 gadus ražo ūdeni 18,9 litru tvertnēs un ir līderis šajā segmentā. 2010. gadā uzņēmums VENDEN paplašināja preču klāstu un sāka ražot dabīgo minerālūdeni mazāka tilpuma PET un vēlāk arī stikla pudelēs. VENDEN ir ģimenes veidots 100% Latvijas uzņēmums, kam nav ārvalstu investoru un kas nav iekļauts nevienā starptautiskā koncernā.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru