Pārtikas produkti, kurus labāk neuzglabāt ledusskapī

Pretēji uzskatiem, ir pārtikas produkti, kurus nav piemēroti uzglabāt ledusskapī. Tie zaudē savu pievilcīgo izskatu, lietderīgās īpašības un ātrāk bojājas

Mēs jums pastāstīsim, kas no ledusskapja jāizņem tieši tagad. Ledusskapī glabāti banāni ne tikai kļūst melni un zaudē aromātu, bet tie var paātrināt arī savu “kaimiņu” – citu augļu un dārzeņu – uzglabāšanās procesu. Tas ir saistīts ar īpašu  gāzi, ko banāni dabiski ražo. Arī polietilēna maisiņš pasliktinās situāciju, jo tajā process noritēs vēl ātrāk. Runa ir par uzglabāšanu, nevis nogatavošanos. Banāns, kas ievietots ledusskapī, pārtrauc nogatavoties.

Avokado arī jāizņem no ledusskapja, šim auglim nav dabiskas aizsardzības pret aukstumu. Ledusskapī avokado saglabā tikai tumši zaļo mizas krāsu, bet mīkstums kļūst mīksts, šķiedrains un melns. Tajā var savairoties baktērijas. Līdzīgas sekas ledusskapī atstāj arī ananāsi, melones, arbūzi, kivi.

Nerafinētas augu eļļas (olīveļļa, saulespuķu eļļa) ledusskapī kristalizējas, vienkārši sakot, sabiezē. Lai tās izmantotu ēdiena gatavošanai, jāļauj tām “atkust”. Periodiski atkārtojot kristalizācijas un atkausēšanas procesu, pasliktinās eļļas kvalitāte, parādās nogulsnes un rūgta garša.

Dažas eļļas (linsēklu, sezama), gluži pretēji, pēc iepakojuma atvēršanas jāuzglabā ledusskapī, bet labāk izvēlēties siltāko zonu. Bieži vien ražotājs uz iepakojuma uzraksta norādījumus par pareizu eļļu uzglabāšanu.

Konservi ir radīti ilgstošai uzglabāšanai bez īpašiem nosacījumiem, tāpēc tiem nav nepieciešams atsevišķs plaukts ledusskapī. Gatavus sautējumus, šprotes un sardīnes, ievārījumus un kompotus, mājās gatavotus marinējumus hermētiskos traukos var uzglabāt virtuves skapī vai pagrabā.

Ja esat atvēris konservu kārbu un apēdis tās saturu ne līdz galam, tā jāpārvieto hermētiskā (vēlams stikla) traukā un jāieliek ledusskapī. Atvērtā metāla kārba ledusskapī mitruma dēļ var oksidēties. To pašu var teikt par mērcēm, kuru pamatā ir etiķis un cukurs. To sastāvā esošie konservanti ļauj tās uzglabāt istabas temperatūrā. Pēc atvēršanas produkti jāpārvieto uz ledusskapi.

Ledusskapja mikroklimats ir kaitīgs garšvielām un piedevām. Paaugstināta mitruma un aukstuma dēļ vaļējas garšvielas var salipt, zaudē garšu un aromātu un var kļūt par pelējuma izplatīšanās avotu. Pat hermētiski noslēgts iepakojums nepasargās garšvielas un garšvielas, ja tās tiek uzglabātas ledusskapī.

Arī temperatūras maiņa tām ir kaitīga, tāpēc kurkumu un papriku, Provansas un Itālijas garšaugus, žāvētu adžiku un hmeli-suneli nedrīkst glabāt tuvu plītīm. Aromātiskos garšaugus labāk uzglabāt hermētiskos, necaurspīdīgos traukos sausā, tumšā vietā.

Ja ledusskapī ir augsts mitruma līmenis, tajā labāk neglabāt kartupeļus, burkānus, bietes, sīpolus un ķiplokus. Ja tie būs pakļauti mitrumam, tie ātri bojāsies. Nepareizi dārzeņus bieži ievieto celofāna maisiņā, kurā uzkrājas kondensāts, tas paātrina pūšanas procesu.

Paaugstināts mitrums parasti rodas ledusskapjos ar pilienveida atkausēšanas sistēmu, kad šķidrums ledus kristālu veidā uzkrājas uz ledusskapja aizmugurējās sienas.

Tas neattiecas uz mūsdienu ledusskapjiem, kas aprīkoti ar No Frost sistēmu, un kalibrētās temperatūras zonas ar zemu mitruma līmeni neļaus dārzeņiem ātri sabojāties. Galvenais ir izvietot pārtikas produktus pareizajās zonās.

Medus, tāpat kā augu eļļa, ledusskapī kristalizējas. Tas rada papildu grūtības ēdiena gatavošanā: saldo produktu ir ļoti grūti izņemt no burkas. Dažreiz var pat saliekt vai salauzt karoti! Vienīgā iespēja ir izkausēt medu mikroviļņu krāsnī, taču tad tas zaudēs savas īpašības.

Ledusskapī izkristalizējies medus nezaudē savas īpašības, mainās tikai konsistence un pasliktinās garša. Dabīgais medus agrāk vai vēlāk kristalizējas (cukurs) pats no sevis. Tas ir atkarīgs no tā šķirnes un uzglabāšanas apstākļiem. Ja medus tiek uzglabāts ledusskapī zem vaļēja vāka, tas uzsūc svešas smakas.

Medus var arī absorbēt mitrumu no gaisa, kas nozīmē, ka laika gaitā tas var sapelēt. Labāk medu novietot sausā un tumšā vietā, šādos apstākļos to var uzglabāt līdz pat 2 gadiem. Ja medu ievietojat ledusskapī, tas uzglabāsies ilgāk nekā istabas temperatūrā, bet zaudēs garšu, novecos, uzsūks svešas smakas. No šāda produkta ir grūti gūt baudu.

Ja ledusskapī ir liels mitrums un maize ir hermētiskā iepakojumā, uz tās virsmas veidosies kondensāts, kura dēļ maize var sapelēt. Ja nav laika apēst veselu maizīti, labāk iegādāties mini bagetes, mazas ciabatta, kviešu vai rudzu nesaldinātas maizītes. Vai arī ievietot maizi saldētavā, noslēgtā maisiņā.

Lasi vēl: Laimīga laulība – ko vajadzētu darīt pāriem, lai kopdzīvi padarītu patīkamu

Mūsdienu ledusskapji ir aprīkoti ar videi draudzīgu atkausēšanas sistēmu, kokogles filtru, kas absorbē smakas, daudzu ledusskapju sieniņas ir klātas ar antibakteriālu slāni. Tas viss palīdz ilgāk saglabāt produktus, taču pat jaunās tehnoloģijas neglābs banānus no tumšošanas un medu – no kristalizēšanās.

Lai gatavotu no kvalitatīviem svaigiem produktiem, baudītu mājās gatavotu ēdienu, ir jāzina uzglabāšanas noteikumi. Sviestu un medu jau tagad var novietot virtuves skapīša plauktā, banānus ietīt papīra maisiņā, bet maizi ievietot glītā maizes kastītē.

Leave a Comment