Pītās mēbeles jaukiem vasaras vakariem. Kādas labāk izvēlēties?

Nepārspējamā tropiskā liāna

Šobrīd pīto mēbeļu sektorā dominē rotanga mēbeles, kam izmanto rotangpalmas jeb tropiskās liānas šķiedras. Liānas aug Dienvidaustrumāzijas subtropos, atšķirībā no citiem elastīgiem dabas materiāliem tās ir ļoti garas – līdz pat 200 m ar stumbra diametru 1 līdz 3 cm. Rotangpalmām ir ļoti izturīga miza, mīksta un poraina vidusdaļa un cieta serde. Karsējot līdz 90 grādiem speciālās tvaika krāsnīs, materiāls kļūst plastisks, tāpēc iespējams veidot visdažādāko formu konstrukcijas.

Lasi arī: Jūsu mīļākais skaitlis pastāstīs par tevi!

Mēbeles tiek gatavotas ar rokām, tātad savā ziņā tās ir unikālas. Vietējie amatnieki savāc un sašķiro lietaskokus. Zarus notīra no mizas, kas arī tiek apstrādāta. Sagataves mitrina un karsē, līdz tās kļūst elastīgas, un tad piedod liektajām detaļām nepieciešamo formu. Turpina gatavot izliektās detaļas, paralēli veidojot stipras pamata detaļas un pinot elementus no plānākām klūgām. Izturīgo mizu izmanto stūru un savienojuma vietu pinumiem. Rotanga krēsli var noturēt svaru līdz pat 250 kg, turklāt tie kalpo līdz pat 30 – 40 gadiem. No šīs liānas tropu zemēs izgatavo pat tiltus un ceļ ēkas.

Unikāla rotanga mēbele ir šūpuļkrēsls. Tā ir ne tikai eleganta mēbele nesteidzīgai atpūtai. Tas ir ieguvums tiem, kas rūpējas par savu veselību, jo zinātnieki ir pierādījuši, ka šūpošanās krēslā pozitīvi ietekmē nervu sistēmu, nomierina, labvēlīgi ietekmē gremošanas procesu, novērš sāpes muskuļos un skeletā. Rotanga šūpuļkrēslus pēc gadsimtiem pārbaudītām receptēm ar rokām gatavo Indonēzijā. Krēsla modeļus veido bez metāla karkasa, izmantojot pinuma izturību un elastību. Visas detaļas tiek izžāvētas, noslīpētas un samontētas. Pēc tam krēsls tiek pārklāts ar laku vai krāsu. Krēslus darina dažādos stilos un krāsu toņos, izmantojot dažādus pīšanas veidus, tostarp ar ažūru zīmējumu. Parasti šūpuļkrēsls ir aprīkots ar noņemamiem spilveniem un sēdekļiem. Tas ir piemērots siltam laikam un mērenam mitrumam. Pārmēru salīstot, tas var deformēties, tādēļ lietus laikā vai nu kārtīgi jānosedz, vai arī jāienes nojumē.

Lasi arī: 5 visvairāk atriebīgās Zodiaka zīmes

Rotanga mēbeles izmanto dzīvokļos, vannas istabās, baseinos un vasaras terasēs. Mēbeles no neattīrīta rotanga (ar mizu) var droši izmantot ielas kafejnīcās. Materiālu bieži apvieno ar stiklu, ādu, metālu un dažāda veida audumiem. Dabiskā rotanga mēbeles kopj ar putekļsūcēju un mitru lupatu. Rotanga mēbeles periodiski tīra ar īpašām eļļām, kas palīdz saglabāt spīdumu un virsmas kvalitāti. Reizi gadā tās ieteicams pilnībā nomazgāt ar siltu ūdeni un neitrālu mazgāšanas līdzekli. Krēslu žāvē saulē un vējā, līdz tas atkal kļūst elastīgs ar savu sākotnējo ažūro formu. Kamēr krēsls nav pilnībā izžuvis, uz tā neiesaka sēsties. Ja grib krēsla pinumus atsvaidzināt, to var noklāt ar dabisko pernicu un tad nolakot. Liānas šķiedras iespējams arī beicēt, vispirms tās noslīpējot ar smalku smilšpapīru un pēc beicēšanas nolakojot.

Mākslīgais rotangs

Mākslīgā rotanga mēbeles ir izgatavotas no plastikas pinuma, kas turas uz metāla karkasa. Šāda tipa mēbeļu konstrukcijām nav bīstama ne saule, ne lietus. Tās ir domātas gan izmantošanai mājā, gan restorānā, gan atpūtai dārzā vai pludmalē. Pinamās plastmasas lentes tiek izgatavotas jebkuros toņos, krāsa arī āra apstākļos neizbalē. Pie mākslīgā rotanga mēbeļu plusiem tiek pieskaitīta arī to salīdzinoši vienkāršā kopšana, kas ļauj ekonomēt dārgo laiku. Pat pludmalē novietotie sauļošanās zviļņi un saulessargi nebalē saulē un nereaģē uz mitrumu. Lai arī šīs mēbeles ir izturīgas, to svars ir neliels, tāpēc tās ātri un viegli var novietot šķūnī vai nojumē.

Avots:

Leave a Comment