Ķirbis ir labs jebkurā formā, bet neapstrādāts dārzenis dod vairāk labumu. Pirms ēšanas to var sagriezt gabaliņos vai sarīvēt. Tā kā ne visiem garšo rīvēts mīkstums, garšas uzlabošanai var pievienot riekstus un medu. Tas labi sader arī ar sasmalcinātu ābolu un citronu sulu. Gatavu neapstrādātu ķirbi pievieno salātiem, pievieno kokteiļiem, un no tā izspiež sulu. Ķirbju sulu dzer svaigu un konservētu ziemai.
Lasi arī: Finanšu zvaigžņu prognoze 2023. gada novembrim: Vērsi sagaida veiksme, Skorpionu – pārmaiņas!
Lasi arī: Eņģeļu laiks 2023. gada novembrim: kādu palīdzību un kad vislabāk lūgt, lai iegūtu vislielāko laimi!
Kurš gan nedrīkst ēst ķirbi?
Bet kulinārijas eksperimenti ar svaigu ķirbi ir ne visiem. Gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar gremošanas sistēmas slimībām vajadzētu atturēties no neapstrādātu dārzeņu (vai tas ir ogas?) ēšanas. Maziem bērniem nedrīkst dot neapstrādātu ķirbi, lai nekaitētu viņu veselībai. Neapstrādāts dārzenis var izraisīt fermentāciju trauslā zarnā un izraisīt kolikas zīdaiņiem.
Ir daudz brīnišķīgu ēdienu, kuros izmanto ķirbi, lai dažādotu jūsu ēdienkarti. To cep ar aromātiskiem garšaugiem un garšvielām, pievieno arī cepešiem un kotletēm. No ķirbja gatavo pankūkas, un to iekļauj putrās un zupās. Saldo dārzeņu pievieno cepumiem, šarlotēm, pudiņiem, smalkmaizītēm, kastroļiem un pīrāgiem.
Unikāls produkts
Ķirbis ir produkts bez atkritumiem. Tās elastīgās šķiedras, kas iepriekš saturēja sēklas, tiek izmantotas vēnu ārstēšanā. Dārzeņa mīkstumu ēd un izmanto kosmetoloģijā (no tā gatavo maskas). Ķirbju sēklas ir iecienīts kārums bērniem un pieaugušajiem. Tie ir ļoti veselīgi, taču tiem ir augsts kaloriju saturs. Cilvēka norma ir 60 grami balto sēklu dienā. Tos vislabāk ēst neapstrādātus (žāvētus), lai gan tie garšo labāk cepti. Mazos ķirbjus kopā ar mizu izmanto kā traukus ēdienu pagatavošanai un pasniegšanai. Tas ir ne tikai garšīgi, bet arī ļoti skaisti! Lielus paraugus var sagriezt gabalos.
Ir svarīgi zināt, ka ir ķirbju lopbarības šķirnes. Tās augļi var izaugt līdz milzīgiem izmēriem un tiek izmantoti kā dzīvnieku barība. Šī ķirbja miza ir ļoti cieta, un mīkstums ir ciets un svaigs. Cilvēkiem patīk tikai tās sēklas. Mūsu virtuvei tiek audzētas īpašas galda šķirnes. Viņi nevar lepoties ar lieliem izmēriem, bet tiem ir maiga un salda mīkstums.
Vai vēl neesi atklājis oranžā dārzeņa bagātīgo garšu ? Tagad ir īstais laiks to izdarīt un iekļaut ķirbi savā ikdienas uzturā. Pat ja jums nekad nav patikusi ķirbju mīkstums, jūs noteikti atradīsit to unikālo recepti tā pagatavošanai, kas iekaros jūsu sirdi.