Bērnu audzināšana – Ikviens no mums vēlas dot savam bērnam vislabāko, taču, kā audzināt savu atvasi, lai tu varētu sevi nosaukt par lielisku vecāku? Ieklausieties speciālistu apkopotajā pieredzē!
1. Bērnu audzināšana: Dariet to, ko esiet nodomājis darīt
1) Neizvirziet noteikumus, kurus nepieprasiet bērniem ievērot vienmēr; 2) Turieties cieši pie savas apņemšanās. Bērniem ir svarīgi zināt – tu domā to, ko saki. Tas veido uzticību un cieņu pret vecākiem.
2. Uzslavējiet bērnus
Bērni patiešām vēlas iepriecināt savus vecākus un vēlas sagaidīt konstruktīvu, pozitīvu reakciju. Mēs, vecāki, bieži vien daudz laika un enerģijas veltām, lai norādītu, ko bērni varētu darīt labāk. Svarīgi šos vēstījumus līdzsvarot ar atzinīgiem vārdiem par to, ko bērni jau dara labi. Tāpat ka pieaugušie bērni vēlas tikt novērtēti.
Kad mēs slavējam savus bērnus, svarīgi būt konkrētam. Tā vietā, lai vienkārši pateiktu „Labs darbs!”, padomājiet tieši, ko jūs gribat novērtēt un pasakiet bērnam to. Piemēram, „Man patiešām patika, cik mierīgi un pacietīgi tu izturējies pret savu mazo māsiņu, kad viņa darīja lietas, kas tevi traucēja”.
3. Bērnu audzināšana: Lieciet bērniem izjust viņu rīcības sekas
Lieciet bērniem izjust viņu rīcības vai izvēles dabiskās sekas (ja vien nav apdraudēta veselība vai drošība). Tas ir svarīgi mācīšanās procesā. Ļaut bērniem izjust viņu rīcības vai izvēles dabiskās sekas var arī samazināt „cīņu par varu”, jo jums nevajadzēs iejaukties. Piemēram, ja bērns lietainā rudens dienā vēlas vilkt vasaras sandales, apsveriet iespēju atļaut šādu izvēli, ja vien ārā nav bargs sals.
4. Sodīšana neuzlabo uzvedību
Sodīšana tikai samazina apspiež slikto uzvedību. Tā vietā bērniem pastāstiet (ar vecākiem bērniem apspriediet), kādu uzvedību jūs vēlaties redzēt un tad atbilstoši uzslavējiet to.
Lasi arī: Kā ieaudzināt bērnam pateicību
5. Bērnu audzināšana: Necenšaties pasargāt bērnu no visām neveiksmēm
Kļūdīšanās, neveiksmes un vilšanās ir nozīmīga dzīves pieredze, kas sniedz iespēju bērniem mācīties un praktizēt labas piemērošanās prasmes.
Šķir otru lapu, lai lasītu pārējos padomus