Košums puķu kastē: viss par augu stādīšanu, kopšanu, mēslošanu, laistīšanu

Kā izvēlēties pareizu substrātu?

Izvēloties substrātu, jāraugās, lai tajā būtu melnzeme, jo kūdrā augi ātri vien izkaltīs. Pērkot substrātu, lietderīgi izlasīt informāciju uz iepakojuma, jo tur norādīts ne tikai, kādiem nolūkiem konkrētais substrāts paredzēts, bet arī kādas barības vielas ir sastāvā. Piemēram, Lafloras ražotajam substrātam, kas paredzēts tieši podu puķēm, ir pievienotas māla daļiņas, kas uzsūc ūdeni un vēlāk to atdod augiem, tādējādi nodrošinot, ka augi tik ātri neaizies bojā. Veikalos ir dažādi piedāvājumi, un katram pašam jāizvērtē nepieciešamais apjoms un atbilstīgā cena.

Lasi arī: Lietas, ko sievietes noklusē

Nevajadzētu puķu kastēs pildīt dārza melnzemi, jo tā būs pārlieku smaga, turklāt vēlāk sablīvēsies, un augiem var trūkt gaisa. Iegādājoties kūdras substrātu, tam var piejaukt komposta zemi, tā padarot to saturīgāku. Ņemt augsni no kurmja rakuma gan nevajadzētu, jo čaklais racējs to ir izšķūrējis no dziļiem labirintiem un tajā nav nekā vērtīga.

Ne par ciešu, ne par retu

Traukos augus stāda ar aprēķinu, lai ap augu būtu brīva vieta, kur tam augt. Taču jāraugās, kādi augi tiks stādīti. Ja izvēlas tādus, kas augs uz augšu, un miksē ar lapainiem augiem, kas nokarājas uz leju, tad var stādīt nedaudz ciešāk. Bet, ja augi ir vienāda auguma, vienādas struktūras un augs vienā līmenī, tad ap tiem jāatstāj brīva vieta, citādi tie konkurēs un cits citu nomāks. Tādos stādījumos ātri vien klāt būs slimības, un novārguši augi ir cieņā arī kaitēkļiem.

Pārbaudītas vērtības

Pirms izvēlas augus balkonu kastei, vispirms jāsaprot, vai tā būs saules vai ēnas puse. Saules pusē var stādīt samērā daudz augu, piemēram, pelargonijas, sanvitālijas, kalibrahojes, no graudzālēm stepju līgu… Var stādīt arī lobēlijas, tikai jārēķinās, ka cītīgi būs jālaista.

Ēnas pusē labi jutīsies begonijas, balzamīnes, fuksijas, lobēlijas, pļavas zeltene, efejas…

Taču pilnīgu dienvidu sauli, kur cepina kā uz pannas, spēs izturēt tikai pelargonijas.

Puķes, kas jāapgriež

Ir dažas puķes, kas pēc ziedēšanas, lai tās atkārtoti uzziedētu, ir jāapgriež. Viena no tādām ir nokarenā alise. Alises ļoti jauki smaržo, tāpēc puķu kastēs tās labi iederas, taču tās nevajadzētu stādīt vienas pašas, jo starpziedēšanas periodā augi izskatīsies nepievilcīgi. Miksētajā stādījumā kopā ar citiem augiem, kas savu dekorativitāti saglabā visu sezonu, alises droši var izmantot. Lai izraisītu atkārtotu ziedēšanu, jāapgriež arī nemēzijas un diastijas, bet reizēm arī lobēlijas. Savukārt krūmu verbenām regulāri jāizgriež vecie ziedi, citādi skaistums ātri vien saplaks. Verbena ir visprasīgākā puķe, tā arī daudz jāmēslo un jālaista.

Lasi arī: Laimīgi cilvēki ievēro šos 4 rituālus!

Mēslošana

Viedokļi par to, vai puķu kastes mēslot katrā laistīšanas reizē, ir atšķirīgi: vieni uzskata, ka vajag, citi – ka ne. Ja saimniece čakla, mēslojumu augiem var dot katrā laistīšanas reizē, taču krietni vājāku, nekā tas norādīts uz iepakojuma. Bet, ja tam nav laika, augus mēslo reizi nedēļā. Taču pirms stādīšanas substrātam būtu lietderīgi pievienot ilgiedarbīgo mēslojumu, kas augus ar barības vielām nodrošinās visu sezonu. Arī šajā gadījumā nedrīkstēs pilnībā aizmirst par augu papildmēslošanu.

!!! Augi noteikti jāmēslo pēc ilgstošām un stiprām lietavām, jo substrātā esošās barības vielas izskalojas un augiem to sāk trūkt.

Veikalos ir diezgan plašs augu mēslošanas līdzekļu sortiments balkonu puķēm, un tie vairāk vai mazāk ir līdzīgi.

Ko stādīt garšaugu kastē

Aizvien vairāk cilvēki balkonu kastēs izvēlas stādīt arī garšaugus, jo tie ne tikai glīti izskatās un labi smaržo, bet arī noder virtuvē. Vislabāk garšaugu kastē izskatīsies timiāns, rozmarīns, baziliks, mēnešzemenītes, acteku cukuraugs (vijas uz leju), kā arī nokarenais rozmarīns. Kastē var stādīt arī raudeni, taču tad jāizvēlas kāda no šķirnēm ar kompaktāku augumu, piemēram, ‘Panta’ ar raibu lapojumu, arī ‘Goldfaler’ ar dzeltenu lapojumu, bet viszemākā – tikai 15–20 cm – būs šķirne ‘Dablo’, kas zied violeti rožainiem ziediņiem. Garšaugus var stādīt nedaudz biezāk – ar aprēķinu, ka tie ik pa laikam tiks apgriezti. Stādot piparmētru, jāatceras, ka tās ir diezgan agresīvas, līdz ar to kaimiņos nevajadzētu stādīt augu ar vāju augšanas sparu, piemēram, baziliku.

Avots:

Leave a Comment