Janvāra algu aprēķināšana prasīs vairāk laika; 90% iedzīvotāju būs obligāti jānodod deklerācijas

Pavisam vienkāršs piemērs. Ja strādājošam pensionāram ir neliela pensija, tad obligāti darbā jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa, lai tiktu piemērota 20% IIN likme. Kā rīkoties tad, ja pensija ir liela? Arī tad jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa, lai darba devējs var piemērot diferencēto nodokļa likmi, taču, lai gada beigās nebūtu jāpiemaksā, varbūt vērts apsvērt rakstīt iesniegumu par 23% likmes piemērošanu.

Auditorkompānijas “PricewaterhouseCoopers Latvija” (“PwC”) nodokļu konsultante Irēna Arbidāne piebilst, ka darba ņēmēji nodokļu reformas ietvaros notikušās darbaspēka nodokļu izmaiņas izjutīs uzreiz – neto algas pieauguma veidā. Savukārt ieguvums no vērienīgajām izmaiņām no darba devēja viedokļa sagaidāms ilgtermiņā – tā būs nodokļu maksāšanas kultūras uzlabošana un caurskatāmība. “Ir jārēķinās, ka pārmaiņas prasīs papildu darbu un liela informācijas apjoma apgūšanu arī pašiem grāmatvežiem. Arī pieredzējušiem profesionāļiem šobrīd ir daudz jautājumu,” stāsta I. Arbidāne.

Grāmatveži arī aicina nodokļu maksātājus nekautrēties un uzdod neskaidros jautājumus VID. “Jautājiet VID un jautājiet rakstiski!” iesaka Zanda Bērziņa, grāmatvedības uzņēmuma SIA “Kamelota” valdes locekle.

 

Sods līdz 700 eiro

Valsts ieņēmumu dienests (VID), izvērtējot esošo sodu sistēmas efektivitāti attiecībā uz pārkāpumiem, kas saistīti ar nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņu neievērošanu, secinājis, ka līdzšinējie administratīvie sodi nesasniedz savu mērķi, proti, neattur nodokļu maksātājus no turpmākas pārkāpuma izdarīšanas. Īpaši svarīgi iesniegšanas termiņu ievērot ir PVN deklarācijām, skaidro Finanšu ministrija, tāpēc par kavēšanos paredzēti bargi sodi.

VID arī būs pienākums piecas dienas pirms nodokļu vai informatīvās deklarācijas iesniegšanas termiņa nodokļu maksātājam nosūtīt atgādinājumu par drīzumā iesniedzamo nodokļu vai informatīvo deklarāciju.

Par nodokļu deklarācijas iesniegšanas termiņa kavējumu līdz desmit dienām naudas sods būs 20 līdz 70 eiro, par 11 līdz 20 dienu termiņa kavējumu – 71 līdz 150 eiro, par 21 līdz 30 dienu kavējumu – no 151 līdz 280 eiro, bet par kavējumu, kas pārsniedz 30 dienas, vai neiesniegšanu – 281 līdz 700 eiro.

Savukārt par informatīvās deklarācijas iesniegšanas termiņa pārkāpumu vai neiesniegšanu vispār fiziskām personām tiks uzliks naudas sods 140 līdz 500 eiro, bet juridiskajām personām – 350 līdz 7100 eiro. Informatīvo deklarāciju iesniedz par darba ņēmējiem, kuri uzsāk darbu.

Lasi arī: Vienkāršs veids, kā kļūt bagātākam: Jeļenas Golunovas metode

Plānots, ka grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī, bet par tiem vēl jālemj arī Saeimai.

Avots:

Leave a Comment