Ticīgiem visā pasaulē, kas ir kristieši, Lieldienas ir nāves pārdzīvojums. Patiesi, pareizticīgo un katoļu ticībā Lieldienu svētkos ir dažas atšķirības, kas galvenokārt attiecas uz svētku datumu.
Saskaņā ar Bībeli, Dieva Dēls, ir pieaudzis, lai parādītu cilvēkiem Kunga spēku, lai pierādītu savu esamību, kā arī norādīt, ka dzīve vienmēr pārvar nāvi, labais triumfē pār ļaunumu. Tāpēc par vissvarīgākajiem kristiešu svētkiem tiek uzskatīta Svētā Lieldienas vai Kristus augšāmcelšanās. Neskatoties uz to, ka svētku reliģiskā nozīme ir vienāda visām ticībām, tradīcijām, paražām un vissvarīgāk – svētku datumi katrai kristietības konfesijai savi.
Lasīt arī: Vasaras sezonā no lidostas “Rīga” varēs doties uz 100 tiešajiem galamērķiem
Katoļu Lieldienas 2018. gadā
Katoļu Lieldienu svinēšanai nav īpaša datuma. Tas ir peldošs, tāpat kā pareizticīgajiem, ir taisnība, ka katoļi, kas izveidoja svētkus 525. gadā, Svētā augšāmcelšanās diena ir atkarīga no lunārā kalendāra. Katru gadu tiek skaitīts Lieldienu datums, un vienīgais zināms ir tas, ka Svētā Svētdienas diena ir no 21. marta līdz 26. aprīlim.
Pamatojoties uz nesakritību kalendārā, katoļi svin Lieldienas daudz agrāk nekā pareizticīgie kristieši: vidēji divas nedēļas. Tomēr ir izņēmumi, un brīvdienu datumi sakrīt vienā dienā, kā tas bija pagājušajā gadā. 2018. gada 1. aprīlī notiks katoļu Gaišās Lieldienas.
Lasīt arī: Hibla Gerzmava sniegs koncertu Latvijas Nacionālajā Operā
No kurienes atšķirības kalendāri? Neatbilstība bija saistīta ar katoļu baznīcas pāreju uz grieķu kalendāru 16. gadsimtā. Pareizticīgā baznīca turpināja izmantot Jūlija kalendāru, kas ir aktuāls līdz šai dienai.
Katoļu Lieldienu reliģiskā nozīme
Bībeles laikos, cietsirdīgs sods un tad Dieva Dēls augšāmceļas laikā, kad svinēja Lieldienu – ebreju svinības par godu ebreju atbrīvošanai no Ēģiptes apspiešanas. Par ebreju tautas glābiņu bija bērnu slepkavība zīdaiņiem Ēģiptē: Dieva sods ēģiptiešiem, jo tie spītīgi atteicās atbrīvot ebrejus no verdzības.
Pēc šausmīgās nakts, kad Kunga sods apmeklēja visas mājas, kur dzimis pirmdzimtais bērns, tikai jūdu bērni palika dzīvi. Vecākie ebreji zināja par pravietojumu un priekšvakarā, savas mājas durvis, atzīmēja ar upurjēru asinīm, lai parādītu nāves eņģelim, ka šajā mājā ir dzimis ebreju mazulis.
Lasīt arī: Izpalīdzīgā suņa enerģētika
Svētki “Pesach”, ja tas tulkots no ebreju valodas, nozīmē “iet caur”. Atbrīvoto ebreju gadījumā šā festivāla datums nav nekas cits kā atbrīvošanās no ēģiptiešu apspiešanas un ciešanām. Tāpēc, katoļi – kristieši atceroties Kristus Augšāmcelšanos, atceras ne tikai Kristus ciešanas, Viņa nāvi un brīnumaino augšāmcelšanos, bet arī notikumus, kas notika ilgi pirms Pestītāja ierašanās uz zemes – atbrīvošanās no ciešanām ebreju tautai.
Katoļu Lieldienu tradīcijas
Kristus augšāmcelšanās svinības sākas sestdienas vakarā – Lieldienu priekšvakarā. Viss sākas ar Gaismas liturģiju: pirms ieejas katrā baznīcā garīdznieki uzkur ugunskuru, kas simbolizē dievišķo gaismu. Katrs draudzes loceklis aizdedz savu svēto Lieldienas sveci ar svēto uguni (nelielu degli, kas līdzinās svecei). Ar svinīgo atribūtiku priesteri un draudzes locekļi dodas uz templi, kur viņi dzied valsts himnu, kas ir sākums Gaišo Lieldienu svinībām.
Ir vēl viena apbrīnojama katoļu Lieldienu tradīcija – nakts rituāls kristībām. Ir ticīgie, kas par pilntiesīgu ticīgo kļūst Kristus Augšāmcelšanās priekšvakarā. Un tieši svētdien baznīcās no jauna notiek svinīga liturģija, pēc kuras visi iet uz procesiju zvanu skanējuma pavadībā, informējot ikvienu par Lieldienu svētkiem.
Jā, katoļu un pareizticīgo Lieldienas ir ievērojami atšķirīgas, taču visu kristiešu svētku būtība ir viena – dzīvības uzvara pār nāvi. Šis ir laiks priecāties, teikt pateicības lūgšanu Dievam un Pestītājam par tā darbiem. Šī ir brīnišķīga brīvdiena, kuru abas konfesijas, pareizticīgo un katoļu kristieši, gaida ar nepacietību.
Avots: dailyhoro.ru
Gunta Graudiņa
Tuvojas svētki. Tuvojas Lieldienas. Šogad Lieldienas ir iekritušas 4. un 5. aprīlī. Lieldienas ir ļoti seni pagāniskie gadskārtu svētki, kurus visā Eiropā svinēja vel pirms kristietības laikmeta. Tie ir pavasara svētki, kad visa dzīvā daba mostas no ziemas miera. Lieldienas ir auglības un dzīvības svētki. Lieldienas ir svētki par godu ģermāņu Dievietei Ostarai. Ostara ir pavasara un rītausmas Dieviete. Tieši Lieldienās Dievietes Ostaras spēks sasniedz savu pilnību. Ticīgie Lieldienās dzīro par godu Dievietei Ostarai. Par to viņa ticīgos atalgo ar bagātību un veiksmi. Leģenda vēsta, ka Dieviete Ostara trusi kā labo gariņu sūta pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek cilvēku mājās. Par to viņa reizi gadā ļauj trušiem dēt raibas olas. Jau kopš senseniem laikiem trusis ir uzticams Dievietes Ostaras pavadonis. Trusis (Lieldienu zaķis) ir auglības un bagātības simbols, bet ola ir Saules un jaunas dzīvības simbols. Tā kā līdz 6. aprīlim visā Latvijas teritorijā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis (avots: mk.gov.lv/lv/jaunums/arkarteja-situacija-tiks-pagarinata-lidz-6-aprilim-ieviesot-augstakus-drosibas-standartus-tirdznieciba-skolas-un-celosana), svinēsim šīs Lieldienas piesardzīgi, godinot pavasara un rītausmas Dievieti Ostaru. Iededzot krāsainas svecītes savās mājās, lūgsim Dievietes Ostaras svētību no visas sirds. Lai Dieviete Ostara mūs svētī! Lai Dieviete Ostara stāv mums klāt! Lai Dieviete Ostara pasargā mūs no ļauna!
Ar dzīvības nesējas Ostaras viedumu, Skolnieciņš no likteņupes
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
P.S. Seriālā “Amerikāņu Dievi” (angļu val. “American Gods”) par Dievieti Ostaru stāsta 1. sezonas 8. sērijā “Nāc pie Jēzus” (angļu val. “Come to Jesus”). Iesaku katram to noskatīties! Šo sēriju var apskatīties šeit: all-episodes.org/american-gods/season1/series8 Seriālu “Amerikāņu Dievi” var noskatīties par maksu TV kanāla STARZ oficiālajā mājaslapā: starz.com/us/en/series/american-gods/season-1/31152
#kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #04.04.2021. #05.04.2021.
Mūsu mīļajā un jaukajā Latvijā kovid-19 (kovid-19) vīruss ielavījās 2020. gada 13. martā. Korona vīruss (kroņvīruss) ir nelūgts ciemiņš mūsu sentēvu zemītē. SARS-CoV-2 vīruss vel nekur nav zudis, tas joprojām turpina apdraudēt mūsu sabiedrību. Kovid-19 (covid-19) pandēmijas dēļ visā Latvijas Republikas teritorijā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis līdz 6. aprīlim (avots: mfa.gov.lv/konsulara-informacija/jaunumi/66928-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu-latvija). Šī iemesla dēļ gaidāmās Lieldienas 4. un 5. aprīlī svinēsim savās mājās. Nedosimies uz baznīcām, neklausīsimies mācītāju sprediķus, bet gan paliksim mājās un svinēsim Lieldienas pēc sentēvu pagāniskajām tradīcijām. Pašlaik doties uz baznīcu, lai klausītos mācītāja sprediķi, ir bīstami. Kamēr nav veiksmīgi veikta sabiedrības vakcinācija pret kovid-19 (covid-19) vīrusu, tikmēr dalība dievkalpojumos ir bezatbildīga un noziedzīga. Pasargāsim savus mīļos un tuvos no inficēšanās ar SARS-CoV-2! Ievērosim visus epidemioloģiskās drošības pasākumus! Lai pavasara un rītausmas Dieviete Ostara mūs svētī! Lai pavasara un rītausmas Dieviete Ostara pasargā mūs no ļauna!
Svētīgas Lieldienas mums visiem no sirds vēlot, Skolnieciņš no svētupītes
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
P.S. Iesaku katram noskatīties seriālu “Amerikāņu Dievi” (angļu val. “American Gods”). Šo seriālu var skatīties šeit: starz.com/us/en/series/american-gods/season-1/31152 (1. sezona) starz.com/us/en/series/american-gods/season-2/43572 (2. sezona) starz.com/us/en/series/american-gods/season-3/61887 (3. sezona).
#kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #04.04.2021. #05.04.2021.