Migrēna: kā to atšķirt no galvassāpēm un novērst sāpes! Skaidro eksperti

Migrēna
Kā atbrīvoties no galvassāpēm

Migrēna nav parastas galvassāpes! Saspringtajā ikdienā, kad viss ir jāpaspēj, bieži sastopamies ar galvassāpēm, ko diemžēl steigā mēdzam ignorēt.

Tā ir ļoti izplatīta problēma arī ikdienā, kuru daudzi pieņem kā pašsaprotamu un nerisina, nevēršas pie ārsta un necenšas noskaidrot sāpju rašanās iemeslus.

Kādi ir sāpju iemesli un veidi un kā šo problēmu risināt – konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts – anesteziologs-reanimatologs un algologs jeb sāpju ārsts Guntis Iļķēns un BENU Aptiekas farmaceite Baiba Prindule.

Galvassāpes var būt dažādas

Algologs G.Iļķēns skaidro, ka apmēram 90 procentiem cilvēku – tātad deviņiem no desmit – ir primārās galvassāpes jeb tādas, kuras var uzskatīt par patstāvīgu slimību. Savukārt desmit procentiem ir sekundārās jeb seku galvassāpes – kā citas Sli**bas izpausme. Tāpēc, ja pirmoreiz parādās spēcīgas galvassāpes – agrāk nav bijušas un pēkšņi ir -, noteikti vajag vērsties pie ārsta, lai noskaidrotu, kas par vainu, jo iemesls var būt arī galvas audzējs.

Tāpat iespējams As**sizplūdums galvā, trombs galvā vai vienkārši paaugstināts As**sspiediens, kas līdz šim nav konstatēts. Pie sekundāro galvassāpju grupas pieder arī medikamentu izraisītas galvassāpes. Daudzi cilvēki lieto nitroglicerīnu, sirdszāles. Iedzer, un pēc tam viņiem ļoti sāp galva. Kāpēc? Nitroglicerīns paplašina As**svadus ne tikai sirdī, bet arī galvā, un tas izraisa sāpes.

Ir galvassāpes, kas saistītas ar medikamentu atcelšanu. Vai arī – ja mēs neiedzeram savu kofeīna devu – kafiju -, mums sāk sāpēt galva. Kafijas nav, un cilvēks no sāpēm gandrīz vai mirst nost!

Galvassāpes var izraisīt arī hormonālo pretapaugļošanās līdzekļu lietošana vai sieviešu hormonu līdzsvara maiņa, tāpēc sievietēm galva sāp biežāk.

BENU Aptiekas farmaceite Baiba Prindule uzsver: galvassāpēm mēdz būt vairāki iemesli un pret tām nevajadzētu būt vienaldzīgiem. Ja galvassāpes radušās pazemināta As**sspiediena dēļ, tad visvieglāk tās novērst, izdzerot tasi kafijas.

Lasi arī: Par ko liecina dažādas galvassāpes – galvassāpju veidi, ko nevajag ignorēt

Protams, palīdzēs arī zāles. Aptiekā ir pieejami vairāki medikamenti, ar kuriem ir iespējams noņemt sāpes. Visātrāk iedarbojas ūdenī šķīdināmās tabletes un pulveri, nedaudz ilgākā laikā savu efektu sasniedz parastās tabletes.

Ir svarīgi informēt farmaceitu par citiem lietotajiem medikamentiem vai kādu hronisku saslimšanu, jo tad sarunā farmaceits var uzzināt un piemeklēt īstās pretsāpju zāles, kuras būs piemērotākas pacienta kuņģim, sirdij un citiem vitāli svarīgiem orgāniem.

 

Migrēna un galvas sāpju veidi

Pie primārajām galvassāpēm, kad tās ir kā Sli**ba, pieder migrēna un saspringuma galvassāpes. Kuras sastopamas biežāk? Vienam vai diviem cilvēkiem no desmit ir migrēna, bet pārējiem – saspringuma galvassāpes. Šajā gadījumā ir ļoti svarīgi noteikt pareizo diagnozi, jo, ja tā ir migrēna, galvassāpes nav ārstējamas, tikai pareizi atvieglojamas, savukārt saspringuma galvassāpes, ja cilvēks saprot, no kā tās viņam radušās, un rīkojas pareizi, var pilnībā izārstēt. Tādējādi lielākā sabiedrības daļa, kas mokās ar galvassāpēm, varētu no tām izvairīties.

Visām saspringuma galvassāpēm ir līdzīgs veidošanās mehānisms. Proti, tās rodas no muskuļu sasprindzinājuma plecu un kakla daļā, ko izraisa statiskas slodzes un stress. Tas viss plecu un kakla daļu pārvērš akmens cietos muskuļos, kuros izveidojas sāpju punkti, no kuriem arī sāp galva. Tālāk tas var pāriet hroniskā formā – cilvēks ir kļuvis īpaši jutīgs pret sāpēm, un viņam sāp pat tad, kad nevajadzētu sāpēt. Tāpēc ir svarīgi noskaidrot, cik daudz cilvēks “grēko” – cik ilgi, piemēram, sēž pie datora un kāds ir stresa līmenis.

“Satraukumu gan darbā, gan personīgajā dzīvē, gan cilvēkā iekšēji ir milzum daudz, un, ja ar to netiek galā, tad tiem, kuriem vājākais punkts ir plecu un kakla daļa, stress transformējas galvassāpēs, bet tiem, kam vājāka ir muguras lejasdaļa, tas transformējas muguras sāpēs, vēl citiem parādās gan muguras sāpes, gan galvassāpes. Tātad attiecīgi jārīkojas – vajadzīgs stresa menedžments. Ir dažādi fiziski vingrinājumi, kas māca atslābt. Stress norims, muskulatūra atlaidīsies, un sāpes kaut kad pāries,” stāsta G.Iļķēns.

Farmaceite B.Prindule skaidro – galvassāpes var novērst, dzerot pietiekami daudz ūdens. Svarīgs arī aktīvs dzīvesveids un pareizs uzturs – tie var mazināt galvassāpes, kas rodas paaugstināta As**sspiediena dēļ. Tāpēc farmaceits var pajautāt, kāds ir jūsu As**sspiediens.

Grūtāk ir ar galvassāpēm, ko veicina muskuļu saspringums no vienveida pozas darbā un stresa. Darbā jācenšas pamainīt pozu, lai netiek sasprindzināti muguras augšdaļas muskuļi. Taču, ja galvassāpes parādās regulāri un zāļu lietošanas biežums palielinās – noteikti jādodas pie ārsta.

Bieži vien, ja sāpes laikus neārstē un dzīvo pēc principa “varbūt pāries”, un pretsāpju medikamentu sāk lietot tikai tad, kad jau sāpes vairs nevar izturēt, rezultāts vairs nebūs tik labs. Savukārt, ja pretsāpju zāles iedzer laikus, saspringuma galvassāpes var pāriet pat pēc pāris stundām, skaidro G.Iļķēns.

 

Kā atvieglot migrēnas sāpes ja tā tiešām ir migrēna…

Migrēnai ir noteikti būtiski kritēriji.

Pamatsimptomi:

1. pirmkārt, galvassāpes pie migrēnas parasti ir vienpusējas;

2. otrkārt, pulsējošas;

3. treškārt, no mērenām līdz ļoti spēcīgām, un tās stipri ierobežo ikdienas aktivitāti – ja tev ir migrēna, tu nepastrādāsi, un kustoties šīs galvassāpes pastiprinās.

4. Savukārt pavadošo simptomu pazīmes ir slikta dūša, vemšana, pastiprināta jutība pret gaismu vai skaņu – nepatīk troksnis un gaisma.

 

Tātad, ja ir bijuši vismaz divi pamatsimptomi plus viens no šiem pavadošajiem un ir bijušas piecas šādas lēkmes ar ilgumu no 4 līdz 72 stundām, kā arī izslēgti visi pārējie galvassāpju rašanās mehānismi, tad mēs varam runāt par migrēnu. Tad ir svarīgi atrast katram pacientam pietiekami efektīvu un drošu zāļu kombināciju, lai iespējami ātri sāpju lēkmi pārtrauktu.

Tātad, kā atvieglot migrēnas sāpes?

 

Šķir otru lapu, lai uzzinātu konkrētus padomus

COMMENTS

Leave a Comment